Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kamusal eziyet!
07 Şubat 2012 Salı, 08:35
Merkezi yönetim kurumlarındaki yeniden yapılandırma, 2000'li yıllarda hız kazandı. Ciddi değişim oluyor.
Kurumsal internet siteleri sayesinde, merkezler veya şubelerine gidilmeden de, resmi işlemler yapılabiliyor.
Kolaylık devrimi var!
Hizmet koşullarına değişim getirilmek istenirken,  işleyişte eksiklik, yanlışlık veya zafiyet, artık hiç yok mu?
Var, elbette.
İşte, PTT örneği!
Merkez ve şubelere yönelik mekânsal değişimle başlandı. Kargo taşımacılığı, özel sektörle markalarını da çıkarırken, PTT, bu alandaki asli görevi için Amerika'yı yeniden keşfeder gibi oldu.
İstanbul'a kargo göndermek isteyen bir Bursa kentlisi, PTT şubesine gider ve teslimin zamanını sorar.
Görevli, Türkiye'nin her tarafına 5 güne kadar teslim yapılabildiğini söyler, Bursa'nın dibindeki İstanbul için tahmini zaman veremez. Belki yarın belki  3 güne kadar ulaştırılabileceği söylenir, işlem kayda alınır.
Özel sektör, kendi rekabetinde en kısa zaman ve güven kavramıyla rekabetteki pazar payını artırmaya çalışıyor.
PTT, İstanbul için zaman veremez. Gönderen ve alıcı için telefon numarası da istenmez ya da unutulur.
PTT'yi denemek isteyen kentli, teslimin ertesi gün ve henüz 24 saat dolmadan yapıldığını öğrenir. Sürate şaşırır.
Kargo taşımacılığında yeni müşteri kazanan aynı PTT'nin Bursa'daki merkezi şubesine giden bir başka kentli, “E-Devlet” şifresi almak ister.
“E-Devlet” uygulaması, vatandaşın www.turkiye.gov.tr üzerinden başlıca tüm başvuru ve işlemleri anında yapabilmesini sağlayan bir devrimdir. Devletin kurumlarıyla olan tüm bağ sağlanıyor.
Gece veya gündüz!
Vatandaşa ait gayrimenkullerin tapu kayıtları, varsa davalar, sosyal hizmet primi ödemeleri ve hizmet dökümleri. İdari para cezaları ödemeleri ve daha başka örnekler…
E-Devlet için PTT'den şifre alması gereken kentli, şubeye ilk adımını atar atmaz, bekleyişteki kalabalıkla karşılaşır.
Sıraya girmeyi göze alacaktır, sıra numarası alır ve şoka uğrar. Kendisinden önce, sıra bekleyen 200'i aşkın kişi vardır.
Gişelere dağılımı sağlayan sıra numarası cihazındaki bilgilendirme notları, kuyruğun ve yaşanması gereken kamusal eziyetin göstergesi gibidir.
Bankacılık işine de giren, fatura tahsilatları da yapan PTT, ayrıca SGK prim ödemeleri ve trafik cezaları gibi, başlıca kamusal kitle kurumlarıyla ilgili ödemeleri de kabul ediyor.
Tek soru:
PTT, ne kurumu?
Kargo taşımacılığı gibi, asli bir hizmet kolunu yeni keşfeden PTT, işleyişte duruma göre kendini tam anlatamıyor veya “E-Devlet” şifresi almak isteyen ve yetkili kılınan şubede, kamusal eziyete mahkum ediliyor.
PTT'nin bir T'si Telekom'du ve çoktan hükmünü de yitirdi, ancak asli işlevi olarak postacılık ve kargo taşımacılığı işi var.
Resmi ve özel kurumların tahsilatçılık işine ağırlıklık verilirken, ticari getirisini elde ediyor. Temel iş ve yetkiye dayalı hizmeti almak isteyenler ise, özellikle mağdur edilmemeli ve sıra mahkumu da yapılmamalıdır.