Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kentsel dönüşüme 12 erteleme!
08 Nisan 2012 Pazar, 11:39
Güvenli yapılaşma ve düzenli kentleşme gerekçesiyle haftalardır kentsel dönüşüm ve yasasından söz ediliyor.
Ülke deprem kuşağında olunca…
Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı'yla olağanüstü yetkili müdahale üretilmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kuruluş ve esasları, kurumsal yürütmenin adımı olmuştu.
TBMM Genel Kurulu'na sunulan 20 maddelik yasa tasarısının 18'i, işleyişi tanımlıyor. Görüşmelerine, 14 Mart'ta başlanmıştı ve 15 Mart'ta toplam 12 maddenin kabulüne ulaşıldı.
Aradan 20 gün geçti.
5 Nisan'a kadarki sürede, 12 gün oturum yapıldı. İlgili komisyonun yerini almaması nedeniyle görüşmelere devam edilemedi.
Görüşmelerin yapılamamasıyla ortaya çıkan tuhaflık fotoğrafı, 12 kez aynı sözlerle tutanaklara geçti.
Giriş:
“2'nci sırada yer alan, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı ile Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Raporu'nun görüşmelerine kaldığımız yerden devam edeceğiz.”
Sonrası:
“2.-  Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı ile Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Raporu (1/569) (S. Sayısı: 180)”
Ardından...
Başkan: “Komisyon? Yok.”
…Ve!
“Ertelenmiştir.”
İktidar ve hükümet açıklamaları, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmiş ve Resmi Gazete'de de yayınlanarak yürürlüğüne başlanmış gibi, ancak ortada henüz yasa yok.

50 kuruşluk bunalım!
Cumhuriyet Caddesi'ndeki tramvay, kente renk kattı. Yeni vagonlar, yüksek kapasiteli toplu taşımacılığa dönüşüm oldu.
Projeyi üstlenen ve işletmeciliğini yürüten Bursa Ulaşım A.Ş. (BURULAŞ), seferlerdeki bir uygulamasıyla tepki yaratıyor. Faturası ise, Büyükşehir Belediyesi'ne çıkıyor.
İki uçtan sefere çıkan tramvaylar, Gökdere'de beklemeli çakışma olmadığı sürece, diğeri yoluna devam etmiyor. Önce gelen, diğerini bekliyor.
Sıcak havada, kentli de bunalıyor.
Tek hattaki duraklarda çakışmaya karşı geçiş makasları yapılmıştı, makas değişimi tutturulamadığı gerekçesiyle çözümsüzlük söz konusu.
Bizzat yaşadık.
Karşılıklı tramvaylar, yoluna tam devam etmiyor. Yaklaşık 10 dakikalık bir süreyle bekledik, bekletildik.

Bursa'da Bosna muamması!
Bosna'daki savaşın yıldönümünde, başkent Saraybosna'da, anma etkinlikleri düzenleniyor.
Saraybosna, Bursa'nın kardeş kenti ve savaş zamanı TIR'larla gıda yardımı ulaştırıldı.
Bursa'da, anma etkinlikleri oluyor da, duymadık mı? Osmangazi Belediyesi, Kamberler Tarih Parkı'nda Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu'na hazır tesis vermişti.
Haliyle…
Böyle zamanlar önemli!