Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kentsel dönüşümler, acı bayramlara dönüşmesin!
19 Ağustos 2012 Pazar, 00:14

Akademik meslek odaları, Marmara Depremi’nden sonra, afet riski ve düzenli kentleşme gerekçesiyle kentsel dönüşümden söz ediyorlardı. Yürürlüğe giren yasaya ise, idari, bilimsel ve hukuksal eleştirileri oluyor.
Bursa’nın Doğanbey kentsel dönüşümü, düzensiz eski bir yerleşim bölgesine neşter düşünül-müştü. Kentsel dönüşüme özel bir yasa gündeme gelince, yerel bir deneyim tartışma ve eleştirisine konu olmuştu.
Osmangazi Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi’nin işbirliğiyle dayalı proje, yeni ev hayali kuranları dert ve borç sahibi yaptı.
Artık…
Özel mülkiyetler üzerinde devlete tam yetki veren kentsel dönüşüm yasası, uygulama yönetmeliğiyle de beraber, yürürlükte.
Akademik meslek odaları arasında ve muhalif siyasi partilerin eleştirileri bir yanda ve Doğanbey projesindeki hak sahiplerinin yaşadıkları da, diğer yanda…
Toplumun diğer tarafında, olumlu düşünce ve beklentiler var. Hatta sürece tozpembe bakılıyor. Hükümet, bazı çevrelerce rantsal dönüşüm gerekçesiyle eleştiriliyor, ancak toplumdaki düşünce de ilginç oluyor.
Çünkü…
Kentsel dönüşümün yasası, “Küçük olsun, depreme dayanıklı olsun” demekten ziyade, özellikle yeni ve geniş bir ev sahibi olabilmenin aracı ve fırsatı olarak da, görülebiliyor.
Küçük metrekareye sahip eski evin karşılığında, mutlaka büyük metrekareye sahip ve çok odalı yeni ev verileceği, ayrıca üzerine para verilmeyeceği sanılıyor.
Hatta…
Deprem gerçeği ve önlem amacına rağmen, 5 katlı apartmanda oturup, “Küçük, 2+1 evlerimizi veririz, yerine 10 katlı binalar yapılır ve 3+1 yeni evimiz olacak.” diyenler olabiliyor.
Borçlanma söz konusu!
Ayrıca…
İstanbul’da duyulmaya başlanan ve devletin kamuoyuna uyarı yapmasına neden olan bazı rantsal düşünceler, Bursa’da da dolaşıyor.
Planlı, ruhsatlı oluşan mahallelerdeki apartmanlarda bile, “Bu bölgede de, kentsel dönüşüm yapılacakmış ve müteahhit çalışma yapıyormuş.” konuşmaları yapılıyor.
Tek dairesine, borçsuz yeni ve daha büyük daire bekleyenler var. Mülkiyet devri için 2 daire sözlerinin verilebildiği iddia ediliyor. Belediyelerin veya müteahhitlerin gireceğini ilişkin söylentiler ortaya atılıyor.
Müstakil evler, apartman veya apartmanlardan oluşan bölgelerin, müteahhit eliyle topluca elde edilmeye çalışıldığı da söyleniyor. Çoğunluk kararını elde ettirecek mülkiyet dönüşümüyle son sözü söyleyen olma planları iddia ediliyor.
Kentliye uyarımız…
Belediyeler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bursa İl Müdürlüğü, merkezi ve yerel yönetim iktidarındaki siyasi partilerin dışında, hiçbir söze itibar edilmemesi gerekiyor.