Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kentsel siyaseti, AK Parti yapıyor!
04 Kasım 2013 Pazartesi, 08:26

Yerel seçim olunca…
Muhalif siyasi partilerin adı ve sesi, duyulmaya başlandı.
Bu da…
Henüz…
Kurumsal siyaset olarak, yürütülen takvimle oluyor.
Yani…
Adaylık için aday adaylığı ve karar süreçleri ile camialarında konuşulanlar ve kulisler sayesinde gündeme geliyor.
Kent için…
Ne düşünülüyor?
Halen…
Kurumsal özel politika ve süreç yönetimi yok.
Zaten…
Proje ve hedefler, zamanla ortaya atılıyor.
Siyasi partilerin kentsel yönetim politikaları olmalıdır, ancak AK Parti’nin dışında da, böyle yapan görülmüyor.
Muhalif siyasi partilerde, kimi zamanlarda eleştirilerden, iddialardan, dosyalardan ve ayrıca siyasi hedeflerden söz edilse de, köpük balonları gibi oldu.
5 yıl süresince…
Gündem oluşturan ve etkin olabilen muhalefet denetimi ve temsili, dönem itibariyle belediyelerin meclisleri ve saha siyasetiyle beraber, ne derece yapılabildi?
CHP’den beklenen performans ve seslilik, gerçekleşmedi. MHP de, Büyükşehir’deki suskunluğuyla tarihsel kayıplık sergiledi.
Kentsel siyaseti, AK Parti yapıyor!
AK Parti, hem kendi içerisindeki rekabeti hem de siyasi partilerle yürütülen rekabetinde, kentsel siyaseti tek yürüten olmaya devam ediyor.
Muhalif siyasi partiler, AK Parti’nin icraatına ilişkin adım ve uygulamaların yanı sıra, düşünceleri, açıklamaları ve hedeflerine bile karşılık; yorum getiremediler.
Dahası…
Eleştirilere, öne sürülen çözüm ve geleceğe karşılık, kendi kurumsal siyasetine ilişkin düşünce ve politikalar da, ortaya konulamadı.
AK Parti; il başkanları, belediye başkanları ve milletvekilleriyle beraber, yerel seçim dönemi için hazırlık çalışmaları ve yol haritası yürütürken, kentleri de ortaya koyuyor.
Bursa’nın gündemiyle AK Parti hükümeti ve belediyelerinin projeleri konuşulurken, tartışma içerisinde de ele alınabiliyor.
İlginç olan…
Hızlı tren, kentsel dönüşüm, şehir hastanesi, teleferik, tramvay, gayrimenkul satışları, hafif raylı sistem ve havalimanı konuları ve tartışmalarında bile, muhalefeti göremedik.
İlla ki, eleştirmek için değil...
CHP ve MHP, kendi politikalarını, bakışlarını, çözüm ve uygulama örneklerini bile, ortaya koyabilme içerisinde olamadılar.
Muhalif siyasi partiler, kendi konumuyla kendi 5 yıllık görevlerinin farkında olmalıydılar.