Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Merinos’la övünürken, Kültürpark’ı unutuyoruz!
13 Mart 2013 Çarşamba, 07:53

Kongre, kültür ve fuar… Müzeler ve sosyal tesisler… Unsurlarıyla Merinos Parkı, tabiatla iç içe sosyal yaşam merkezi, ancak…
Baharı müjdeleyen bir günde, Reşat Oyal Kültürparkı’nı tercih ettik. Uzun yıllar öncesinin düşünce ve ileri görüşlülüğüyle yapılmıştı.
Dolaşırken...
Yüreğimiz dağlandı!
Kentsel hayatın tabiatla kucaklaşmasını sağlayan dönemin belediye başkanı Reşat Oyal’ın manevi huzurunda, mahcubiyet ortamındaydık.
Sanki…
Mahalle!
Cadde veya sokaktaymış gibi taşıt trafiği ve park edilmeler… Gençlerin de, taşıtlarıyla oluşturduğu tedirginlik…
Kafeteryaya dönüşen ve çadır kent benzeri ilavelerin yapıldığı büfeler de, hem bu hem tabelaları hem de etrafındaki ardiye halleriyle…
Yazık, çok yazık!
Bakımsız umumi tuvaletler, Arap turistleri bekleyen bir Müslüman ülkenin kentinde oluyor.
Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’nın solmuş tabelasının az ötesinde de, büyük “WC (Lavabo)” tabelasını görüyorduk
…Ve!
Su kenti Bursa’nın Reşat Oyal Kültürparkı’ndaki bakımsız, özensiz ve susuz göl!
Ayrıca…
Açık Hava Tiyatrosu, yenilemeyi de gerektiriyor. Asma katlı bir genişletme projesi hazırlanmıştı, ötesi getirilemedi.
Birkaç ay öncesindeki kabuklu kuruyemişe satış yasağına kadar, yapılacak o kadar çok, önemli ve acil iş var ki…
Bursa sevdalıları Ali- Ahmet Ademoğlu kardeşlerin baba yadigârı Özgen Çay Bahçesi’nin nezih ortamıyla da soluklandık, keyiflendik. Burası, her an ve her mevsimiyle güzel…

Merinos’a, “Şanssız” kentli deneyimi!

Bir kentlinin otomobiline, park halindeyken faili meçhul şekilde çarpılır. Gün içerisinde de, zamanın geçirildiği Merinos Parkı, kuşkunun merkezi olur.
Çarpılan yer, Büyükşehir Belediyesi’nce işletilen, yemeklerin yenildiği ve gelirinin de hayır işlerinde kullanıldığı Gönül Dostları’nın yanıdır.
Otomobile çarpanın kim olabileceğine ilişkin olarak, güvenlik kameralarından yararlanılmak istenir, açık alanda tam bir kamera düzeninin olmadığı öğrenilir.
Kapılardaki kameralar sorulur. Birkaç gün geçer. Sistemi kuran firmayla da iletişim ve destek sorunu yaşanır. Sonrasında, eldeki görüntülerin, kayıt ortamındaki virüs nedeniyle silindiği söylenir.
Bakkalın güvenlik kamerası oluyor, kentlilerin buluştuğu, devlet büyükleri ve heyetlerin ağırlandığı Merinos Parkı’nda neden olmasın…
Eldeki görüntüler uçabiliyor, koruma ve yedekleme sorunu olabiliyor. Ve yönetimsel olarak, kuşkunun olası haksızlığına ispat zorlaşıyor.