Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Muhalefet sezonu açtı!
22 Ekim 2013 Salı, 08:41

Belediye başkan adaylığı için…
Siyasi partilerde, halk arasında ve kulislerde söz edilen, ortaya atılan ve aday adaylığı için kendilerini duyuranlar oluyor.
Yönetilmek istenen kuruma, kent ve kentliye hangi katkıların, hizmetlerin ve farklılıkların olabileceği, pek konuşulmuyor.
Hatta…
Önemsenmiyor!
Şu an…
Siyasi partilerde, iç rekabet yaşanıyor.
Geçen 5 yıla rağmen…
Bazı AK Parti’li belediye başkanları, kendi siyaset kurumunun camiasında, şimdilerde tartışma ve eleştiri içerisinde bırakılabiliyor.
Zaman geçerken…
Siyasi irade de, işleyişin unsurudur.
Bu arada…
Muhalefet de, sezonu açtı.
Bursa itibariyle…
Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediye Meclisi, kentsel yönetimin otoritesi, yerel seçim sürecinin ve rekabetinin merkezidir.
Hizmetin 5 yılı bitiyor.
Bursa’da nelerin yapıldığı kadar, nelerin yapılmadığı da konuşulmalıdır. İktidarın yanı sıra, muhalefetin de, ne yapamadığı önemlidir.
Bu nedenle…
Büyükşehir’in meclisi de, göstergedir.
Muhalefet sıraları, CHP ve MHP tarafından oluşmuştu, ancak geçen 5 yılı omuzlayabilen, gündemi eşzamanlı takip edebilen ve gündem yaratan temsil ve siyaset bütünselliği sağlanamadı.
Özellikle…
Ana muhalefet CHP’nin temsili ile dışarıdaki kurumsal siyaset, senkronize olamadı.
Meclis ve dışarısında, yerel yönetimin ve günlük hayatın gündemleri, hem sıcağı gelişmeleri hem de günlere, haftalara yayılan takip ve seslilikle ele alınamadı.
MHP, büyük hayal kırıklığı oluşturdu.
Yerel seçim süreciyle iddialı olduğunu beyan eden MHP var, ancak salon ve dışarısında varlık gösterilemedi.
Olumlu ve olumsuz oyların nedenleri, genellikle pek söz edilemediği için de, kamuoyunda bilinemedi.
AK Parti’nin elindeki yerel yönetimler ve hizmetleri için 5 yılın sonunda oluşturulan eleştiri gündemi, hem demokrasi hem de kentin doğruları için gecikmiş oluyor.

Umur, hastanelik oldu!

Bursa Özel Halk Otobüsçüleri Odası Başkanı Ramazan Umur, dün kalp spazmı geçirerek, hastanelik oldu.
Yerel yönetimle önceden varılan ve ilan edilen uzlaşıya rağmen, taraflar arasında fiili uygulama sorununun devam ettiği ve durumun görüşmelerinde Umur’un fenalaştığı öğrenildi. Bursa Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin alt komisyon toplantısında yaşanan durum üzerine, Umur’un Çekirge Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını ve geç saatlere kadar gözetimde tutulduğunu bilgi edindik.
Geçmiş olsun!