Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Nilüfer’de, ‘çözüm’ kazansın!
25 Ekim 2015 Pazar, 07:26
Nilüfer Belediyesi ile Maliye Bakanlığı arasında 20 yıldır devam eden yer ihtilafının alevlenmesi, siyasi tartışma ve polemiği de gündeme getirdi.
CHP’nin yönetimindeki ilçede, durumun ‘siyasi olup olmadığı’ haliyle  de gündem sorusu oluyor ve tartışma büyüyor.
Büyükşehir Belediyesi’nin, Ankara’dan yetki devri ve yer tahsisleri gibi istek ve girişimleri, ‘olumlu’ sonuçlanabiliyor.
Nilüfer’de, kamusal ve kent  yararına tesisleri bağlayan, kamusal hizmetlerin gelişmesini sağlayacak rezerv alanların da bulunduğu ‘Ertuğrul’ planı, 20 yıldır çözümsüzlük yaşıyor.
Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in, Ankara’yla görüş ayrılığı ve idari çözümlüğü yeniden gündeme taşıması, sorunu raftan indirtti.
Bozbey, Maliye Bakanlığı’nın, kamusal amaçlı toprağını ticarete, yani paraya dönüştürmek istediğini söylüyordu.
Uzlaşıya dayalı çözüm kararlarının da kabul edilmediğini belirten Bozbey, Ankara’yı yöneten AK Parti siyasi iradesine de, mesajını iletmiş oluyordu.
AK Parti Nilüfer İlçe Başkanı Celil Çolak’la konuştuğumuzda, ‘1 Kasım’a ayarlı’ manevrayla karşı karşıya kaldıklarını düşünse de, çözümü sahipleniyor.
Sağduyulu diyalog öneriyoruz.
Sürüncemeli bürokrasi ve hukuk yolları yerine…
Siyasi irade temsilleriyle beraber, tarafların aynı masada birbirlerini dinlemeleri ve ardından çözümü, yani uzlaşıyı konuşabilmelerini önemsiyoruz.

Teröre, ‘Saadet’ yorumu

Saadet Partisi Bursa İl Başkanı Mehmet Atmaca’yla terör gündemini konuştuğumuzda, 7 Haziran sonrasıyla beraber, PKK’nın son durumunu değerlendirdi.
Atmaca, ‘demokratik çözüm’ gerekçesiyle başlatılan sürece rağmen, terörün geri geldiğinden söz ediyor.
Bir tespiti iddiasıyla “PKK, terörle elde edemediğini de, öne sürülen demokratik çözüm süreciyle elde etti.” diyordu.

İddialı ‘Vatan’ vaatleri

Vatan Partisi Bursa İl Başkanı Nadir Erol, yönetimsel anlayış ve hizmet vaatleriyle Türkiye’yi gerçek hedeflerine ulaştıracaklarını vurguluyor.
200’ü aşkın sayfasıyla ‘milli hükümet programı’ ortaya konuluyor. Deneyimli sosyalist siyasetçi, ‘milli’ meselelere, ‘ilkeli’ yaklaşımı vurguluyor.

1 Kasım’ın rekabeti için siyasi partiler son virajda

Haftaya bugün, sandık başındayız.
Dar zamanla milletvekilli adaylarını belirleyen siyasi partiler, yine dar zamanla yeni sandık sınavına hazırlanıyorlardı.
Rekabetin son haftası, yarın başlıyor.
Eski canlılık yok, ancak…
Liderler mikrofon başında, toplum da sosyal medyada konuşuyor.