Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Olacağı buydu!
14 Haziran 2015 Pazar, 07:26
İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun, Bursa ve özellikle kuzeyindeki ilçelerini İstanbul’un tam bir banliyösü ve arka bahçesi durumuna getireceğini söylemiştik.
İzmit Körfez Köprüsü’yle…
Bursa ile İstanbul’un 1.5 saatte bağlanabilmesiyle beraber, en başta Yalova, ayrıca Bursa’nın Orhangazi ve İznik ilçelerine rağbet gelişti.
Başlayan etkisiyle…
Gayrimenkul ticareti ve cazibesi oluştu.
Suyun öteki yakasındaki bir yatırımcının, Orhangazi’ye farklı projeler düşüncesi ve adımlarını kaleme aldığımızda, geleceği de görüyorduk.
Söz konusu yatırımcı, Orhangazi Belediyesi’nden 32 bin metrekareye yakın yeni yer almış, 9 milyon TL ödemişti.

Tarımsal potansiyeliyle bilinen Bursa, ulaşım cazibesi ve tetiklediği konut ticaretine dayalı ciddi nüfus baskısıyla karşı karşıya kalıyor.
Emlak piyasasına bakarsak…
Sinpaş Bursa Modern adını taşıyan ve üst sınıf kitleye hitap eden yerleşimin satış ve kiralamalarında, İzmit Körfez Köprüsü de kullanılıyor.
İstanbul ile Bursa arasının, genel durumla 1.5 saate ineceği belirtilse de, emlak ticaretinde bu sürenin 1 saat olabileceği de bile belirtilebiliyor.
Gayrimenkul satış ilanlarında, Orhangazi çevresine “Yatırımlık” denildiğini görürken, “İstanbul’un arka bahçesi” bile deniliyor.
Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’la konuştuğumuzda, “Önceki dönemlerdeki bir karara dayalı oluşan arsamız vardı, burayı sattık.” diyor.
Kontrollü, kendisini kaldırabilir gelişim sürecini önemserken, “Üzerimize düşen hassasiyet ve dikkati göstermeye çalışıyoruz ve çalışacağız” ifadesini kullanıyor.
Halen 80 bin olan nüfusun 10-15 yıllık süreç için bilimsel olarak 150 bin olarak öngörüldüğünü belirtiyor, ancak çeyrek milyon düşüncesini taşıyoruz. 

Nilüfer’de “aile arası” yıldönümü

Sosyal medyada karşılaştık.
Nilüfer Belediyesi’nin 28.kuruluş yıldönümü için özel bir gece düzenlendiğini, tesadüfen paylaşımlar sayesinde öğrenmiş olduk.
Kurumsal olarak…
Medyaya bildirilen toplu gündemde gözükmüyor. Medyaya, haber ve protokol amaçlı bir davette de bulunulmadı.
Dün, öğleye doğru, basın bülteni yapıldı.
Gazetelere konulması için…
Aile arası yıldönümü! 

35 ABD Doları’nı verene, Körfez’i geçmek 4.5 dakika

İzmit Körfez Köprüsü’nün, şehirlerarası ulaşımı İstanbul’dan Bursa’ya 1.5 saat ve İzmir’e 3.5 saate indireceğini konuşuyoruz.
Bursa’ya ilgiyi ve etkilerini sütunlara taşırken, kolaylaşacak ulaşımla ilgili küçük bir ayrıntıyı belirtmek istiyoruz.
İstanbul’daki boğaz köprüleri gibi…

Körfez köprüsü, ücretli hizmet verecek.
Anlaşmaya göre…
Projeyi yapan işletmeci, başlatılacak ve yürütülecek hizmet için otomobillerden 35 ABD Doları+KDV ücret alacak.
Yani…
Bugünkü kurla, 111 TL!
Feribotla 30 dakikaya yakın sürede geçilebilen körfez, köprüyle 4.5 dakikada, yan yollarıyla beraber 6 dakikada geçilebilecek.
Taşıt türlerine göre, ücret farklı olacak.

Açılış, seçimlik mi?

Yalova Yolu’nda…
Bursa Uluslararası Tekstil Ticaret Merkezi’nin bulunduğu kavşağa yapılan projenin, genel seçime günler kala açıldığı duyuruldu.
Kavşağı kullanmak isterken…
İnşaat sürüyor.
İşçiler çalışıyor.
Yönlendirmeler var, zayıf kalıyor.
İş makineleri, görev yapıyor.
Yani…
Kentlilere, seçmenlere özel bir mesaj vermek istercesine, “Yaptık, hizmete açtık” demeyi amaçlayan bir duyuru yapıldığı düşüncesine kapıldık.