Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
‘Organize’ sanayiye, sınırlama!
30 Kasım 2015 Pazartesi, 07:40
Sanayi, hem büyük hem gelişmekte hem de gelişmek isteyen kentlerde, çok anlamlar taşıyor.
Araziler, yatırım durumuna gelirken, nüfus çekimine neden olmasıyla da beraber, kentleşme sorunları, gündeme geliyor.
Organize sanayi bölgelerine (OSB) ilişkin uygulama yönetmelik, yetkili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca değiştirildi.
Artık…
Yeni alan talebi, koşullara bağlandı.
Bir ildeki ihtisas OSB’leri hariç olmak üzere, diğer OSB’lerdeki toplam sanayi parsellerinin en az %75’inde üretim veya inşaata başlanmış olması gerekecek.
Mevcut OSB’ye ilave alanın değerlendirmeye alınabilmesi için de, toplam sanayi parsellerinin en az %90’ında üretim veya inşaata başlanmış olması öngörülüyor. O ilde başka OSB bulunmuyor ise, bu oran %75 olarak uygulanacak.
Özel OSB’ler ve OSB’lerdeki parsellerin kamulaştırma, parselasyon ve tahsis durumları ile talep edilen yatırımın/yatırımların alan büyüklüğü gibi hususlar, dikkate alınabilecek.
Böyle durumda, oransal koşullar aranmayacak. 
Ana ilke planlamalarına dayalı olarak.
Kurum ve kuruluşun yatırım ve proje alanına girmeyen, eğim ve jeolojik açıdan elverişli, varsa çevre düzeni planı, nazım imar planı kararlarına uygun alanlar, söz konusu olacak.
Yer talebini değerlendirecek komisyondan, Sağlık Bakanlığı da çıkarıldı, ancak yereldeki İl Halk Sağlığı Müdürlüğü alındı.

***

Edebali’den ‘hayati’ uyarı

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, kış koşulları ve Bursa’nın bir ‘lodos kenti’ olması nedeniyle hayati bir uyarıda bulundu.
Özellikle…
Soba gazı zehirlenmeleri, Bursa ve diğer kentlerde de gündem olurken, Edebali tarafından yapılan açıklamada,”Sessiz katil olarak anılan karbonmonoksit konusunda vatandaşlarımızın dikkatli olmasını istiyoruz” deniliyor.

***

Altepe’den gençlere ‘güven’

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye Gençlik Federasyonu’nun ‘Gençler Soruyor’ buluşmasına konuk oldu.
Altepe, kentin nitelikli ve dinamik genç nüfusuna dikkati çekerek, her türlü sanayi altyapısına uygun Bursa’nın, gençlikle üretimde zirveye çıkabileceğini vurguluyordu.

***

Bursa’da, ‘denizcilik’ de ‘dağcılık’ da konuşuluyor

Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın denizini, göllerini ve dağını dünyaya taşıyor.
Başkan Recep Altepe, Uludağ’a, ‘Dağcı Sığınma Evi’ açılmasını da sağladı.
Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi Nazif Makas, özellikle ‘80 yıldır tek çivi bile çakılmadığı’ndan söz ettiği yerin tam donanımlı kazanımına teşekkür etti.