Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ortaya ne çıkacak?
11 Nisan 2012 Çarşamba, 08:45
Bursa'nın kentsel düzeni ve görüntüsü, 1990'lı yıllardan beri tartışma konusu oluyor.
Kamusal yönetimin, özellikle dikkatli ve özenli kentleşme politikasına sahip olması gerektiği vurgulanır.
Başlıca sorun görülen çarpık yapılaşmayı konuşurken, devletin proje ve yapı politikası da çok tartışılıyor.
Son birkaç yıla, çok tartışma sığdı.
Kestel'de başlanan Bursa Sanayi Sitesi ve Yıldırım'da yapılmak istenen Sağlık Kampusu…
Mevcut Adalet Sarayı da, iddialı çözüm gerekçesiyle yapılmıştı. Onlarca yıl geçmeden yetersizlikleri, yanlışlıkları ve eksiklikleri, söz konusu ediliyordu.
Devasa yapı, hem içerisi de dışarıdaki siluetiyle tartışılıyor. Adalet kurumuyla ilgili çevreler, en başta sıkıntıyı yaşayanlar oluyordu. Tek başına, çözüm de olmadı.
Bursa'ya yeni Adalet Sarayı yapılacak!
Yer tartışmaları vardı.
Büyükşehir Belediyesi, BUTTİM'in yanındaki kendi yerinden 130 dönüm gibi önemli alanı verdi. Tahsiste, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da etken olduğu konuşuluyor.
Bursa'nın CHP'li milletvekili İlhan Demiröz, son durumu geçen hafta TBMM Genel Kurulu'nda gündeme getirdi.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yanıtında “Projeden sonra da ihale aşaması gerçekleştirilecek. Hiçbir ödenek problemi yok, projesi biter bitmez ihale edilecek.” diyor.
Merak ediyoruz!
Ortaya, nasıl bir proje çıkacak? Kentin kabullenmek zorunda kalacağı yeni bir mimari proje ve yeni bir siluet oluşacak mı?
Edinilen bilgiler…
Gerekli ve en doğru projenin ne şekilde ve özellikle olabileceği hakkında,
Adalet Bakanlığı'nın Bursa'yla iletişim yürüttüğünü duyduk. Hâkimlerin ve savcıların, avukatların düşünceleri önem taşıyor.
Şayet…
Mutlak Ankara merkezli bir proje süreci ve uygulanmaz ise, Bursa'da aynı hata yapılmayacaktır. İstanbul'un yeni adalet saraylarındaki gibi, hayal kırıklığı da olmayacaktır.
Bu arada…
Adalet Sarayı'nın yenisi yapılırken, mevcudunun ve yerinin geleceğinin ne olacağı da, yeni bir kent tartışması olacaktır.Yer doğru mu?

“Yeni Adalet Sarayı'na, doğru yer mi seçildi?”
Yalova Yolu'nun tercih edilmesi, Bursa Barosu'na göre olumlu… BUTTİM ve çevredeki diğer ofisler… Yakındaki alışveriş merkezi ve raylı sistemle güçlenecek ulaşım kolaylığı…
Yalova Yolu'ndaki Küçükbalıklı- DOSAB kavşakları arası, 1990'lı yılların başında, kentsel prestiji koridoru olarak tanımlandı.
Şimdi…
Adliye, polisiye konumlandırma yapılıyor.
…Ve!
BUTTİM ve Uluslararası Fuar Merkezi'nin yanına… Büyükşehir Belediyesi'nin eğitim odaklı Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin yanına…
Adalet Sarayı ve beraberinde Adli Tıp oraya geliyor. Emniyet Müdürlüğü'ne de ayrıca yer veriliyor. Yakınına, lise de başlatılıyor.