Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Osmangazi’de tartışılan sektöre ‘sıkı’ önlem!
25 Mart 2016 Cuma, 07:16
Osmangazi Belediyesi’nin uygulamaya başlayacağı bir karar, Bursa’da tartışmalı bir sektöre müdahale anlamını taşıyor.
Gazino, disko, bar, taverna, meyhane, birahane, içkili lokanta ve diğer benzeri içkili yerler ile masaj salonları, her bölgede ve her binada mümkün olmayacak.
Çalışma ruhsatının alınabilmesi için…
Ticari faaliyete konu yapıda, imar mevzuatına tamamen uyulması, yani ‘yapı kullanma izin belgesi’ de alınmış olması gerekecek.
Yaşanan gelişme…
Çözüm arayışında, yöntem!
Kapsamdaki işyerlerinin yeni benzerlerinin açılabilmesinin yanı sıra, çalışma ruhsatlarının yenilenmesine karşı da, engel veya zorluk getirilmiş oluyor.
Sayıları artan ve yoğunlaşan, hem halk arasında hem siyaseten eleştiri konusu edilen masaj salonları da, tartışmayı yoğunlaştırmıştı.
Osmangazi’deki kaçak veya ruhsata aykırı yapılaşma yoğunluğunu dikkate alırsak, soruna ‘etkili ara çözüm’ getirilmek istendiği anlaşılıyor.
 Karar, 9 Mart’ta çıktı.
Osmangazi Belediye Meclisi’nde ilgili dosyanın ön sözünde, söz konusu ticari faaliyetler için “Çeşitli şikayetlere sebep olan…” ifadesi kullanılıyordu.
AK Parti’nin yönetimindeki belediyenin gündeme taşıdığı uygulama, muhalefetteki CHP ve MHP’li üyelerin de desteğiyle oybirliğiyle karara bağlandı.

Yeni dernek ‘bugün’ açıklanıyor


Özellikle…
Hemşeri ve ekonomi derneklerinin yoğun olduğu Bursa’da, kurulan bir başka yenisi de, bugün basın toplantısıyla açıklanıyor.
Mimarlar Odası Bursa Şubesi’nin yeni seçimini kaybeden ‘Mimarlıkta Değişim Hareketi’, sürpriz bir düşünce ve adımla Ömer Faruk Şahin’in başkanlığında dernekleşti.
Mesajlar verilecek.
İnşaat sektörü ve akademik olarak…
Mesleğe, yeni soluk.

Bursa’da güvenliğe ‘destek’


Terör olaylarıyla…
Bursa’da da, önlemler alındı.
Alışveriş merkezleri.
Girişler ve içeride, üniformalı ve sivil görünümlü polisler de görev yapıyor.
Aynı durum…
Kitap Fuarı’nda yaşanıyor.
Halk tedirgin, ancak…
Can güvenliği önlemi, destekleniyor.
Gözlemlerle…
Dikkatli davranılıyor.