Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Osmangazi’ye 160 milyonluk dev dönüşüm!
26 Ocak 2016 Salı, 07:17
Bursa’nın belediyeleri, kentsel dönüşümde süratli olmak için doğrudan çözüm projeleri üretiyor ve uygulayıcı oluyor.
Osmangazi Belediyesi’nin ilçedeki ilk uygulaması olan Soğanlı’daki dönüşümde, artık binaların da yükseldiği görülüyor.
Soğanlı’daki süreçte, ilk etapla toplam bin 744 konutluk üretim öngörülürken, 4 ayrı kısım için farklı ihalelerle yürütülmesi sağlanıyor.
Yöntem..
Bedelsiz kat karşılığı!
Böylece…
Yatırımcı müteahhit, belediyeye daire verecek.
Farklı 4 ihale, onmilyonlarca lira demek.
Yatırım büyük!
İlk kısım…
21.1 milyon TL.
Yatırımcı…
Ali Bostancı.
Üçüncü kısım…
53.9 milyon TL.
Yatırımcı…
Harput Tekstil.
Dördüncü kısım…
38.6 milyon TL.
Yatırımcı…
Atış Holding.
Kat karşılığı yöntemine dayalı olarak, Osmangazi Belediyesi’ne 223 konutluk ilk kısımdan %45.6, 582 konutluk üçüncü kısımdan %39 ve 454 konutluk dördüncü kısımdan %39.5 oranında bedelsiz daireler edinilmiş olacak.
İkinci kısıma ait 485 konutluk ihale, iptal edildi ve 46.4 milyon TL bedel üzerinden kat karşılığı teklifine göre, 2 Şubat’ta yeniden yapılacak.
Projelerden elde edilecek gelirler, Soğanlı’daki farklı etaplar ve ayrıca farklı yerlerdeki uygulamalar için değerlendirecek.
Projenin bitimiyle Nilüfer’i andıracak bir yerleşime kavuşulmuş olacak. Dairelerin toplam değeri, piyasa koşullarına göre, çok büyük hacme ulaşacak.

Dağ yöresine ‘Maden OSB’ güvencesi


Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu’nu AS TV’de konuk ettiğimizde, yöreye kurulması gündeme gelen ‘Maden OSB’ için ‘çevreci’ güvence vermişti.
Köy dernekleriyle toplantıda da, bilinçli düşünebilmeyi vurgularken, “Kaderimizi şekillendirme şansımız olacaktır.” diyor.
Yörenin önemli hemşerilerinden, CHP’li milletvekili Erkan Aydın ve AK Parti’nin eski milletvekili Faruk Ambarcıoğlu da, buluşmaya katıldılar.

‘Maden OSB’ yarın kentin konseyinde


Orhaneli’de ön hazırlığı yürütülen ‘Maden Organize Sanayi Bölgesi’, yarın Bursa Kent Konseyi’nde ele alınacak. 
‘Çevre’ açısından tereddütlere neden olan yatırım, tanıtımı yapılmakla beraber, hakkındaki önemli ‘farklı’ düşünceleriyle beraber, toplumsal zeminle değerlendirilecek.

Nilüfer’deki caz festivaline bandolu ‘davet’ yapılıyor


Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği ve 29 Ocak’ta başlayacak ‘Uluslararası Nilüfer Caz Tatili Festivali’ için ilçenin çeşitli noktalarında ‘bandolu’ davet konserleri yapılıyor.
‘Nilüfer Bando’,  başlıca alışveriş merkezleri, kültürevleri, park ve diğer açık alanların yanı sıra, kırsal mahallelerde de konser verecek.