Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
‘Termal’ Bursa’da kentlerin yarışı
24 Mart 2016 Perşembe, 07:44
Bursa Anadolu Dernekleri Federasyonu’nun Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde dün başlayan Anadolu Günleri’nde, ülkemiz açısından memnun eden ancak kentimiz açısından düşündürücü gözlemler edindik.
Tarihi, doğal ve kültürel zenginlik coğrafyasında yaşadığımız, gelişen ticaretle de beraber, kendisini gösteriyor.
Anadolu uyandı!
Turizm kullanılıyor.
Stantları dolaşınca…
Tarihsel termal kent Bursa’da, Anadolu’nun diğer sıcaksu yörelerinin belediye ve ve işletmelerinin tanıtımlarını görüyorduk.
Afyonkarahisar, Tokat’ın Turhal, Kütahya’nın Simav, Manisa’nın Sındırgı, Yozgat’ın Sarıkaya, Yalova ve Malatya’nın Pütürge’si ve diğerleri…
Simav Belediyesi, hem farklı kentlerden halkı hem de yatırımcıyı çekmek isterken, Evliya Çelebi’nin bir sözünü kullanıyor.
Osmanlı gezginine ait “Dünyada ve Anadolu’da pek çok kaplıca gördüm, ama Eynal Kaplıcası gibisini görmedim” sözü, fonda vurgulanıyor.
Kentler yarışırken, küresel rekabette güç kazanılıyor.
Bursa’da termal kent kimliği canlanırken, ardı ardına açılan ulusal ve küresel marka konaklama tesisleri, doğru zamanda yola çıkıldığını gösteriyor.
Sıcak suların, ayrıca sağlık kuruluşları tarafından da önemsenmesi, sağlıklı yaşam ve fizik tedavisi  uygulamalarıyla da, kente güç katmış oluyor.
Yine de, yolumuz var…

Altepe bugün AS TV’de

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bugün AS TV’de, saat 20:30’da canlı yayınla ‘Kent ve Vizyon’ buluşmasında konuğumuz olacak.
Başlıca projelerle….
Tramvayla ulaşımın yeni yatırım sürecinden kentsel dönüşüme, yeni stadyumdan Atatürk Kongre Kültür Merkezi’yle kongre turizmine, sıcak gelişmeleri konuşacağız.
Kamuoyunda merak edilenler de yanıtlarını bulacak.

Uludağ’ın rakibi artıyor

Bursa Anadolu Günleri’ndeki kent stantları,  turizmde Bursa’nın rakiplerinin arttığını gösteriyor.
Uludağ için yetki ve bürokrasi sorunları devam ederken, Erzincan’ın standında, övgüyle Ergan Dağı tanıtılıyor.
Pistler ve yeni teleferik, rafting, snowboard ve kar motosikleti aktiviteleri belirtiliyor.

Hemşeri derneklerinde ‘etkinlikler’ daima var

Bursa’da hemşeri dernekleri dikkati çekerken, özellikle il ve ilçelere ait olanlar, farklı faaliyetleriyle de dikkati çekiyorlar.
Bursa Oltulular Derneği, ilçenin kurtuşulunun yıldönümü nedeniyle Kur’an-ı Kerim’in de okutulacağı programı, yarın Barış Manço Kültür Merkezi’nde saat 19:00’da gerçekleştirecek.