Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Terör alevlenirken ve şehitler verilirken, Bursa’da tek ses, tek fotoğraf zamanı!
20 Ağustos 2015 Perşembe, 07:36
Terör, yine sahnede!
Ardı ardına…
Şehitler veriliyor.
Dünkü bilanço, çok ağır!
Toplum olarak…
Yüreğimiz yanıyor.
Bazı devletler, ölen tek askeri veya sivili için dünyayı ayağa kaldırırken, arkası kesilmeyen şehit haberleri, olağanlaştı.
Bursa, STK kenti!
Yani…
Sivil toplum örgütlenmeleri açısından, sanayici ve işadamları dernekleri, esnaf odaları ve akademik odalar ile hemşeri dernekleri ve federasyonları, başı çekiyor.
Bursa’nın meydanı da bir yana, ana caddesinde düzenlenen bir terörü telin eylemi, kentin fotoğrafını tam yansıtmayan kümelenmelerle oluyor.
Kent olarak…
Başlıca sivil toplum örgütleri ve yanı sıra siyasi partilerin, ortak ses ve ortak fotoğraf için bir araya gelebilmeleri gerektiğini düşünüyoruz.
Teröre karşı…
Bir avuç değil, milletçe duruş!
Bunları söylerken…
Siyaset yapılmasına, yollar kesilmesine, ötekileştirme yapılmasına, provokasyona alet olunmasına da, karşıyız.
Milletçe duruşu önemserken, “Hükümete karşı gözükmeyelim” ve “Hükümeti karşımıza almayalım” gibi düşünceleri, bırakmak gerekiyor. 
Mesele…
Vatan meselesi.
Mesele…
Millet meselesi.
Bu arada…
Terörle mücadele ve terörü önleyebilmede, analık duygusunun ortaya atılmasına da karşıyız, çünkü milli kurtuluş mücadelesi verilmek istenirken, “Analar ağlamasın!” diyen olmadı.
Aksi durumla…
Türkiye Cumhuriyeti olmazdı!

Hukukun üstünlüğüne, Osmanlı Bursa’sı örnek

Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk,Türkiye’de hukukun, Osmanlı’nın gerisinde kaldığını öne sürüyor.
O dönemin Bursa’sından, örnek veriyor.
Ulu Camii yapılmak istenirken…
Ortasında kalan, yaşlı ve Hıristiyan yaşlı kadına ait arsanın kamulaştırılması, razılığı alınamadığı için yapılamaz.  Vefatından sonra, engelin kalktığı düşünülse de, kadı karşı çıkar.
Şadırvan yapılmasına karar verilir.
Bu öyküyü kaleme alan Selçuk, “Hukukun düzenin (mülk) temeli olduğunun görkemli bir örneğidir.” diyor..
Bugün…
Türkiye’nin, demokrasi açısından yarı özgür ülkeler arasında yer aldığını, hukukun üstünlüğü açısından, 97 ülke arasında 71’inci sırada bulunduğunu anlatıyor. 

MHP’nin Bursa’daki önerisi, Türkiye gündeminde!

Zararlı madde bağımlılığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlığını yürüttüğü Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin gündemine taşındı.
MHP’nin önerisiyle…
Büyükşehir Belediye Meclisi’nce çalışma ve uygulamalar yürütülürken, Başkan Recep Altepe’nin “Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği olarak, gündeme taşıyoruz.” demişti.
Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nce Bursa’da dün başlatılan çalıştayında, madde bağımlılığıyla etkin mücadele ele alınıyor. 
Bursa olarak, yeni rehabilitasyon merkezleriyle çözüme gidilmek isteniyor. İlk adım ve danışma merkezleri kurulması hedefleniyor.