Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Trafiğe çözümde, otorite ve pratik çözüm ihtiyacı!
06 Eylül 2016 Salı, 07:02
Birkaç aydır…
Bursa’nın kent içi ulaşımı, tıkanma yaşıyor.
Yaza rağmen…
Mudanya Köprülü Kavşağı’nın yeniden düzenlenmesiyle beraber, kentin iki yakası arasında, sefanın cefası olmaktan çıkan bir durumla karşılaştık,
Yakın zamandır…
Yoğunluk, daha da arttı.
Fabrikalarda toplu ve ara tatiller bitti. Okullar, kadrolarının da yanı sıra, kademeli olarak, öğrencilerle buluşmaya başladılar.
Asıl…
Yeni dönem başlayınca, kıyamet kopacak.
Maalesef…
Trafiğin yönetiminde, trafik kurumu yok.
Yani…
Sadece Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu bulunmuyor, Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Denetleme Şubesi’nden de beklentiler konuşuluyor.
Yerel yönetiminden sanayicisine kadar, otomobil ve motosiklet bağışları yapılmasına rağmen, daha öncelerde de yazdığımız toplum beklentisi devam ediyor.
Mesela…
Orhaneli Kavşağı…
Trafik polisi var, ancak kavşak içerisinde yer edinmekten sinir harbine, şerit ihlali ve düzensizliğinden kafasına göre takılana kadar, haliyle müdahale gereği duyuluyor.
Mudanya Köprülü Kavşağı’nın doğu-batı istikameti açıldı, ancak söylediğimiz gibi, Odunluk ve Beşevler yönlerinden kaynak yapanlar nedeniyle neyi çözdüğü tartışılıyor.
Ara, pratik çözüm önerimiz.
Bat-Çık’tan doğuya  hemen çıkıştan sonra, doğrudan 3. şeridin açılabilmesi -ki yeni kavşak 3 şeritli- ve uygulama için hazırdaki pasif kamu alanıyla mümkün gözüküyor.

Servis taşıtları trafiğe ‘darbe’ vuruyor

Trafik sorunu yaşanırken…
‘S’ plakalı otobüsler, midibüs ve minibüsler, ciddi etken oluyor.
Yasal hız sınırının denetlendiği, kameralı caydırıcı noktalardan geçilirken, umursamazca en sol şeridin kullanılması nedeniyle normal taşıtların hızı 13 kilometre aşağıda kalıyor.
Kente ve topluma karşı sorumluluk, taşıtlara ‘UNESCO Kültür Mirası’ ibaresini yapıştırmakla olmuyor.

Çözümler halkla kolaylaşır

Söz, trafikten açılmışken…
Projeler beklemek ve uygulanması, zaman alır.
Pratik çözüm…
Halk duyarlılığı gerektiriyor.
Orta şeridi olağanüstü yavaş kullanıp, cep telefonuyla konuşmak, mesajlaşmak veya mobil haberlerin takibini yapmak, kuralı çiğnemenin de ötesinde, saygı meselesi… 

Trafik sorununa kentlilerden ‘sosyal medya’ yorumları…

Bursa’nın trafik sorunu, sosyal medyada tartışılıyor.
Paylaşımlardan birinde, “Pazartesi sendromu, Bursa'nın trafiği, uykusuzluk, halsizlik, daha sayayım mı?” denilirken, bir başkasında, “Bursa trafiği, Bursaspor orta sahası gibi. İleri gidemiyorsun.” benzetmesi yapılıyor.