Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Turistlerden önce, kendimize ayıp!
09 Temmuz 2015 Perşembe, 08:09
Yaşanabilir Bursa olmak ve turizmde markalaşabilmekten söz etmek, ayrıca sloganlı turistik fotoğraflar paylaşmak, hoş oluyor.
Düzen ve hedefler için fiziki projeler üretmek, ayrıca UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış olmak da, ayrı bir hava katıyor.
Böyle olurken…
Bursa’da, tarihi en kent merkezini  dolaştığımızda, daha başka ve farklı kent anlayışıyla karşı karşıya kalıyoruz.
Ulucami gibi eserin gölgesinde…
Ucube gibi kondurulan turizm enformasyon bürosu ve göze sokarcasına çalışma zamanlarına ilişkin tabelayı görmeye devam ediyoruz.
Türk İslam Eserleri Müzesi’nin perişanlığını zaten çeşitli zamanlarla kaleme almakla beraber, bir de Bursa’ya yakışmayan Yeşil Yolu’nu yazalım.
Setbaşı ile Yeşil Külliyesi’nin arasındaki yol, panayırları andıran kamusal alanların işgaliyle bu kente yakışmıyor.
Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmekle övünüyor, ancak Yeşil Yolu’ndaki manzarayla dövünmesi gerekiyor.
Birkaç yüzmetrelik yola düzen getirmemek ve denetimini sağlamamak, yönetimsel zafiyeti gündeme getirmiş oluyor.
Büyükşehir ve Osmangazi belediyeleri, Bursa’yı gelişmekte olan bir Arap ülkesi gibi görüntülerden arındırmalıdır.
Yaşananlar…
Turistlerden önce, kendimize  ayıp!

Şefkat denetimi şart

Vali Münir Karaloğlu ve eşi Sevim Karaloğlu'nun ramazandaki bir başka durağı, Sevgi Evleri’nde barındırılan çocuklardı. 
Basın bültenini dün okurken…
Emir Sultan Camii’nin civarında, geçtiğimiz günlerde karşılaştığımız trajik bir durumu da, paylaşmak istedik.
Çöp konteynerlerinin başındaki çocuklar… Oluşan sıcak gündem ve bizim Bursa’da da tanıklık edildiği üzere, Suriyeli çocuk mağdurlar…
Yanı sıra…
Kavşaklarda da, görülüyorlar.
Devletin sahiplenici çalışma ve uygulamaları var, ancak…
Kentin çeşitli noktaları ve kavşaklarında belirli saatlerde daha çok görülen çocuklar için polis ve zabıta  tarafından sahiplenici şefkat denetimi gerekiyor.

Tarihi hanların avlusu, ticarethane mi?

Bursa’nın tarihi han ve çarşıları, sosyal hayatta ve turizmde cazibe kazanmaya devam ederken, hanların avluluları, giderek ticarethaneye dönüştü.
Koza Han ve İç Koza Han, en ünlüleri...
Yönetimsel plan ve esaslara sahip olmadıkları veya böyle bir uygulamaya riyaet edilmedikleri için avlularda dolaşmak, gezinmek ve fotoğraflar almak, kolay olmuyor.
Han üst katlarındaki açık alanlar da, işyerlerine aitmiş gibi durumlarıyla dikkati çekiyor. Gelişigüzel konulan masa, sandalye ve temizlik eşyaları, en başta tarihin paylaşımını bozuyor.
Büyük Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth’in gelişi için olağanüstü devlet otoritesi ve düzeni yürütüldü, ancak biz bize kalınca, öze dönüldü.

Yeşil beyaz 25 bin forma

Büyük-şehir Belediyesi, Bursa ve Bursaspor sevgisine katkıyı sağlamak ve güçlendir-mek için       kentin simge renklerinden formalar dağıtıyor.
Yerel yönetim kurumuna bağlı  Bursa Kültür A.Ş. aracılığıyla yeşil ve beyaz renklerde 25 bin adetlik forma siparişi için ihale yapılacağı açıklandı.