Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Türkiye, Ulu Şehir’den İsrail’e sert tepki verdi!
08 Kasım 2014 Cumartesi, 07:42
Bursa Valiliği’nce uygulamaya geçirilen Ulu Şehir sloganı, kente dün gelen Başbakan ve Bakanlar’ın gündemindeydi ve dilden düşmedi.
Toplu açılış töreni için…
Platformun fonunda, Ulu Şehir kullanıldı.
Ulu Şehir vurgusu, Türkiye’nin dış politikası olarak ve dünyadaki Müslümanlar’ın adına, İsrail’e en sert tepkilerin verildiği ve uyarıldığı bir buluşmanın da sembolü durumuna geldi.
Bursa’da dolaşılırken…
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yabancı uyruklu bir Müslüman’ın Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sarıldığını ifade ederken, “Siz Müslümanların izzetisiniz. Müslümanlar sizinle izzet buluyor” dediğini aktardı.
Müslümanlar için kutsal Mescid-i Aksa’ya İsrail askerlerinin davranışını eleştirirken, Davutoğlu’na duyulan sevgiyi de, “Daha güzel bir şey olabilir mi?” diye yorumladı. 
Davutoğlu da, duygulandı. Gözyaşlarını silmeye çalıştı.
Yakından tanık olduk ve fotoğrafladık.
Kürsüye çıktığında. 
Bursa’ya daha önce geldiğinde söylediği “Ulu Şehir” özdeyişinin kentte kabul görmesinden duyduğu memnuniyetini ifade etti.
Ardından…
Türkiye’den…
“Ulu şehir Bursa’dan Kudüs’e bin selam, binlerce selam!..” 

Meydanı, kadınlar çınlattı!

AK Parti’nin Bursa’daki büyük buluşması, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bu göreviyle ilk kez geleceği için özel bir önem taşıyordu.
Alanın ön saflarını dolduran AK Partili kadınlar ve genç kızlar, elde bayrakları ve dillerden düşürmedikleri sloganlarıyla canlılık ve renk kattılar.
Cep telefonlarıyla fotoğraflar çekmeye çalıytılar. Filistin bayrakları dikkatleri çekti.

Büyükşehir makamı

Vali Münir Karaloğlu’nun şehir logosuyla beraber açıkladığı Ulu Şehir sloganı, Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan ilham alınmıştı. Büyükşehir Belediyesi’ne ziyarette, Başbakan’la diyaloğunu sosyal medyadan fotoğrafla paylaştı.

Altepe’den İznik vurgusu!

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin UNESCO hedefini büyüttüğünü dün duyurduğumuzda, en başta İznik’te heyecan oluştu.
UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne Bursa’nın başka değerleriyle de girmesine çalışacaklarını söylüyordu.
Başbakan Ahmet Davutoğlu ve çok sayıda bakanın katılımıyla dün yapılan tören de, bu hedefini İznik vurgusuyla Türkiye gündemine getirmiş oldu.

Gurbetçi Çelik de, Bursa’daydı

Başbakan ve Bakanlar’ın Bursa buluşmasına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de katıldı.
İlgili ve meraklı bakışlar altında kaldı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la bir süre sohbet etti.

Abartı tepkisi

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Bursa’ya gelişiyle…
Kent, felce uğradı. 
Belirli ana caddeler ve bağlantı yolları ka-patıldı veya kısıtlandı. Güvenlik önlemleri, toplu törenin yapılacağı Merinos Parkı’na gelecekleri bezdirdi.
Merinos Parkı’nın açık ve kapalı otoparklarına giriş yasaklandı. Çevre yollara da otopark ve geçiş yasağı getirildi. Çevre cadde esnafına, kimlik kontrolü uygulandı.
Büyükşehir Belediyesi’nce Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen uluslararası bilim zirvesi, son dakikada iptal ettirilmenin eşiğinden döndü. Çevirmenler, içeriye geç ve güçlükle alındı.
Merinos Parkı’na giriş eziyeti ve törende protokol krizi yaşandı.
Nefes alma zorluğu çeken bir kız çocuğu, ön saflardan güçlükle çıkarıldı.
Tek sorumlu, Başbakanlık göste-rildi.