Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
UEDAŞ’tan Halk Günü!
09 Temmuz 2012 Pazartesi, 07:33
Bursa’da çok tartışılan ve özelleştirilmesine rağmen, temel bir kamusal hizmet yürüten şirkete konuk edildik.
Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu, Rizeli ve bir Karadeniz ruhu taşıyor.
Gündemdeki eleştirilere odaklanırken, anlatılanlara, sorularımıza açık ve net davrandı. Geçmişi, önemli kurum ve deneyimlerle dolu…
Doğru algılanmak ve kendilerini tam anlatabilmek özel süreç başlatıldığını öğrendik.
Öncelikle…
Elektriğin, devlet elindeki Türkiye Elektrik Üretim A.Ş.’den sağlandığına işaret ediyor. Kurumu dışında gelişen ve tartışmalara kesinti ve sorunlar nedeniyle sorumlu tutulduklarına işaret ediyor.
Bir ana dağıtım trafosuna giren kedinin yarattığı kesinti nedeniyle ihmal ve deneyimsizlik suçlamalarıyla karşılaştıklarını söylüyor.
Elektriği başka sağlayıcıdan temin eden bir işadamının, kamuoyunun önünde UEDAŞ’ı eleştirmesine hayret ediyor.
Yeni sanayi bölgelerinde, trafolardan açık hatlar çekilmesiyle yüklenme ve görüntü kirliliğine neden olduğuna da değiniyor. Yeni trafolara da ihtiyaç olduğunu, sanayi bölgelerinden yer temini desteğinde sıkıntı olduğunu dile getiriyor.
Yatırım politikasına değinen İslamoğlu, özelleştirmenin gereğine göre bir iş programı olduğunu, başka kurumlara dayalı etkenlerden etkilendiklerini vurguluyor.
Bu yıl, 150 milyon TL tutarında iş programı olacağını belirtiyor. Bakım ve iyileştirmelerin ötesinde, yeni uygulamaların seyrini anlatıyor.
Kenti besleyen 6 bölge trafoda, herhangi birisinin devre dışı kalabilmesi durumunda, buraya beslemesi yapacak 2. çıkış hatlarına sahip olacağını da ifade ediyor. Mevcut stadyum da, özel hatlı olacak.
Hatların yer altına alınabilmesinde yoğunlaşma kaydedildiğini aktarırken,
Yıldırım’daki Ertuğrulgazi- Kaplıkaya- Siteler bölgesinin, bu yıl sonuna kadar tamamlanacağını örnekliyor.
Kendisine ulaşan her vatandaşla görüştüğünü ve iletişime de önem verdiğini özellikle vurguluyor.
İslamoğlu, haftanın belli bir gününde önemli bir zamanını da, “Halk Günü” uygulamasına ayıracağını açıkladı.
Cep telefonuyla mesajlaşma yöntemi gibi uygulamaların gündemde olduğuna da işaret ederek, “Özelleştirmeye dayalı esaslar ve iş programı ile Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’yla neyin nasıl yürüdüğü ve yürüyeceği de zaten bellidir. Ne kadar kâr elde edeceğimiz de tanımlıdır.” diyor.
Bizler aracılığıyla kentliye seslenirken, “Yanlış bilgi ve algılamalara karşı, lütfen bizimle irtibat kurulsun ve asıl doğrular hakkında bilgi edinilsin. Kendi yönetimimiz altında da yanlışlık ve yanlışlık yapan var ise, gereği de yapılır” ifadesini kullanılıyor.