Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
…Ve, Mahfel bugün satışta!
03 Nisan 2013 Çarşamba, 08:26

…Ve!
Bursa’nın bir simgesi, bugün satışta!
Vali Şahabettin Harput’un en büyük mülki amir ve AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın’ın, siyasi irade olarak karşıtlığına rağmen…
İl Genel Meclisi’nin kararı ve İl Özel İdaresi’nin yürüttüğü idari süreçle satış ihalesi, bugünkü gündemde yer alıyor.
Saat 14:15!
İl Özel İdaresi’nin Çarşamba’daki merkezinde yapılacak ihaleye, Bursa Ticaret Borsası’nın da katılması bekleniyor.
Mahfel’i sahiplenmek için daha önce girişimlerde bulunan Bursa Ticaret Borsası’nın, söz konusu kentsel değer için harekete geçtiğini duymuştuk.
AK Parti açısından…
Bursa, çifte iktidarın merkezi!
IMF’ye borç vermekten, hızlı treni getirmekten, bölgesel ve kıtasal söz sahipliğinden, gelişim ve yatırımda dev hamlelerden söz eden AK Parti sayısal çoğunluğu, yatırımlara para gerekçesiyle Mahfel’i satmak üzere…
Dahası…
Kendi iktidarına kadar, Cumhuriyet döneminde yapılamayan icraatı ve hizmetleri yaptığından söz eden AK Parti, Bursa’da tarihsel bir hatanın eşiğinde bulunuyor.
Bursa’nın belediyeleri, tarihi ve kültürel miras gerekçesiyle tarihi eski yapıları restore ediyor. Kentsel ve kamusal olarak, yeniden yaşatılmak ve yarınlara miras bırakılmak isteniyor.
Kentin en merkezinde de, turistik ve sosyal amaçlarla kamusal bir tesise de büyük ihtiyaç varken, Mahfel’in kaderi, devletçe satılmak oluyor.
İl özel idarelerinin gelecek yıl kapatılacak olması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’ne de bedelsiz geçebilecekken…
Güçlü iktidar olarak, güçlü Türkiye ve güçlü devletten söz eden AK Parti, temel politika ve söylemlerinin Bursa’da sınavına çıkıyor bugün…
Mahfel, bir çay bahçesi değil!
Tarihe tanıklığın yapıldığı ve tarihin de yazıldığı bir mekân… Böyle bir mülkiyetin, devletçe elden çıkarılmak istenmesi, yerel tepkilere rağmen, siyasi iradenin de zafiyetidir.
İl Genel Meclisi, milletin arasından millet iradesiyle oluşturuldu. Böyle denilirken, AK Parti’nin hizmet iddiası ve hükümetle aynı siyasi partili olması da, güven ve avantaj görülmüştür.
Ancak…
Devletin ve dolayısıyla halkın da malı olan Mahfel gibi, üstelik kentin bir simgesini, “Satın” denilmedi.