Serkan İNCEOĞLU

Serkan İNCEOĞLU

serkaninceoglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Zamanı geldi ve geçti bile!
10 Mayıs 2014 Cumartesi, 07:58

Artık…Merkezi yönetim, yerel yönetimlere yetişemiyor. Yavaş, geride kalıyor.
Rutin ve ufak tefek gibi gözüken, ancak…
Ülke toplamıyla önemli bütçeleri gerektiren, Ankara’nın ellerini uzatamadığı ve hatta yetişemediği işler de, yerel yönetim reformuna iliştirilmişti.
Devredilmeyen ve elde tutulan bazı yetki ve varlıklar, kentler için yine önemli olmasına rağmen, bir türlü yerel yönetimlere verilmiyor.
Merkezi yönetim,  kültür ve turizm ile tarihi vakıf eserlerindeki yetkilerini de devretmelidir ve geç de kalınmıştır.
Restorasyon, kiralama ve işletmecilik unsurlarının belediyelerin elinde tutulması, sahiplenilme ve kontrol açısından doğrusudur.
Bursa’da milyonlarca liralık harcamalarla yerel yönetimlerin restorasyon uygulamaları ve böylelikle kente, günlük hayata kazanımları ortadayken…
Merkezi yönetimin müzeleri; gereken koşul, konum ve ilgiden yoksunlar… Vakıf eserleri; var olabilme, kiralama ve işletme sorunları içerisinde bulunuyorlar.
Yanı sıra…
Yerel yönetimler, birkaç yüz milyon lira harcamayla oyun parkları yaparken, merkezi yönetime ait Vakıf eserlerinin restorasyon işleri, uzun yıllara dayalı işletme karşılığı uygulanıyor.
Çelişkiler ortada!
Sözün özüyle…
Belediyelere, yetki devri olmalı!
Zararı, kentler kadar, ülke de görüyor.
Dahası…
Her kent de, şanslı olmuyor.
Şanslı olmayanların başında, geçmişi 8 bin yıl öncesine dayanan ve Osmanlı Devleti’nin kurulduğu Bursa geliyor.

BURSA'NIN TANITIMINA, BÜYÜKŞEHİR İMZASI!

Kültür ve Turizm Bursa İl Müdürlüğü’nün kent merkezindeki danışma bürosu, nihayet kapandı ve yerine, olması gereken gerçekleşecek.
Yıllarca…
Orhangazi Parkı’nda, Bursa’nın tanıtım paylaşımının, uygun ortam ve zengin bir yayın içeriğiyle yapılamadığı yerdi.
Sıradan resmi daire ortamı vardı.
Hayırlı kapanış.
Daha önce…
Büyükşehir Belediyesi’ne öneride bulunduğumuz üzere, kentin merkezindeki söz konusu kapalı mekan, yerel yönetimin kentsel yayın ve tanıtım ofisine dönüşecek.
Doğrusu buydu.
Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Bursa Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan’ı geçen haftta AS TV’de Yerel Bakış’a konuk ettiğimizde, süreci söyledi.
Kentin dününden bugününe, binlerce yıl öncesinden yeni yüzyıla, kentin tanıtımı ve belgeliği için çıkarılan muazzam yayınlar, artık oradan temin edilebilecek.
Farklı dil ve görselliklerde, özenli bir araştırma ve derlemeyle hazırlanan eserler, tanıtıma yönelik diğer bazı unsurlarla etkin şekilde paylaşılacak.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yönetimsel politikasının örneği ve Bakan’ın da özenli çalışmalarıyla yakında buluşma gerçekleşecek.

BELEDİYELERE KIYAK!

Türkiye, yerel seçimlerden çıktı ve ertesi itibariyle Cumhurbaşkanlığı seçiminin de süreci başlamış oluyordu.
Cumhurbaşkanlığı seçimi, ilk kez halkoylamasıyla yapılacak, ancak sürecinde ise, siyasi partilerin yarışı bulunuyor.
Yine…
Belediyelere, iş düşecek!
Hükümet, belediyelere aktarılan paylara uygulanan borç kesintilerini, yeni bir kararla mayıs-haziran-temmuz-ağustos aylarında yapmama kararı aldı.
Daha önce de örnekleri olan uygulama, belediyelere soluk aldırıyor ve daha çok iş yapabilmeleri için dolaylı katkı sağlanıyor.