Bursa Hakimiyet

Balibey’in sergisi

Bursa’nın merkezinde yükselen özel bir mekandır, Balibey Han…
Tophane yamacında, 15. yüzyılda dönemin Niğbolu Sancak Beyi Hamza Bey’in oğlu Balibey tarafından yaptırılan han, Osmanlı’nın ilk üç katlı hanı olması bakımından da önem taşıyor.
Handa BURFAŞ tarafından işletilen ‘Bab-ı Ziyafet’ restoranı ve ‘Balibey Kahvehane’nin yanı sıra üst katlarda bulunan atölyelerde, birbirinden özel sanatçılar, el emeğini sanatseverlerle buluşturuyor. Balibey Hanı’na yolunuz düşmüşse atölyeleri mutlaka ziyaret etmişsinizdir, bugüne dek görmediyseniz de en kısa zamanda uğrayın derim.
Balibey Han Geleneksel El Sanatları Çarşısı Sanatkarları, el emeği göz nuru eserlerini, 23 – 28 Şubat tarihleri arasında özel bir sergiyle tanıtacak.
‘Bursa’ temalı sergi, Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
Sergide, Türk süsleme sanatları, el yapımı toprak ve seramikler, tespih, cam işleme, minyatür, cilt, karikatür, el dokuma, folklorik giysiler üretimi, çini, ağaç işlemeciliği, bıçak, gümüş ve değerli taş işlemeciliği gibi birçok ürün sergilenecek.
 500 yıllık tarihi ile şehrin göbeğinde yükselen Balibey Han’ın güzelliklerini sizler de Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde ziyaret edebilirsiniz…