Yahya ŞİMŞEK

Yahya ŞİMŞEK

yahyasimsek@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Tarih tekerrür edecek mi?
08 Ağustos 2016 Pazartesi, 06:58
Bir düşünür “Tarih tekerrür eder” demiş bir başkası ise “Hatalar hiç tekrar edilmese tekerrür eder mi ?” diye yanıtlamış. Bir başkası ise  “Her şerden bir hayır doğar” demiş. 
Sondan başlayarak düşünelim acaba 2016 darbe teşebbüsü şerrinden de toplumsal bir  barış hayrı doğabilir mi?
Bir kısım darbecinin eylemleri karşısında TBMM’de ve dışındaki siyasi partileri, sivil toplum örgütlerini ve sokaktaki vatandaşların bir arada darbe karşıtı mücadelede birlik olmaları özlem duyduğumuz bir tabloydu. Uzun zamandır halkı kutuplaşmaya yöneltilmiş ülkemizde bundan sonrası için de bu iyi bir fırsat olamaz mı?
Hiç zor değil yeter ki başta Cumhurbaşkanı olmak üzere iktidar ve muhalefet partileri dediğim dedik, çaldığım düdük anlayışından vazgeçsinler. Başkanlık sistemi ısrarının bu kutuplaşmayı yaratan en önemli nedenlerden biri olduğunu unutmasınlar, devleti ele geçirme anlayışından vazgeçilerek devlete ve millete hizmet anlayışını esas alsınlar, yolsuzluğun, işsizliğin, yoksulluğun mutlaka çözülmesi gerektiğini birlikte topluma ifade etsinler ve uygulasınlar. Atatürk ilke ve devrimlerinin en iyi yapıştırıcı olduğunu hiç unutmasınlar.
Olağanüstü hal uygulamasıyla çıkarılan ve çıkarılacak KHK’larla toplumsal barışın kolayca bozulabileceğini akıllarından hiç çıkarmasınlar.
İktidar ve muhalefet partilerinin birbirlerinin düzenledikleri mitinglere katılıp destek vererek oluşturdukları tablolarının samimiyetini topluma mutlaka inandırmak zorundadırlar. İnandıramazlarsa, birtakım maceracılara tekrar fırsat verirlerse, yani tarihi tekerrür ettirirlerse kendilerinden başka sorumlu da aramasınlar.