Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Cumhurbaşkanı'nın Bursa'ya vermek istediği mesaj...
25 Ağustos 2017 Cuma, 08:08

Bursa'da siyasetle ilgilenenlerin şu sıralar en çok konuştuğu konu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti İl Başkanlığı'na Ayhan Salman'ı ataması sürprizidir.
Nitekim Bursa'nın siyasi patronluğuna talebi olmadığı gibi genel merkeze çağrıldığı iki gün öncesine kadar aklından dahi geçirmediği bu önemli göreve getirilmesi hiç şüphe yok ki kendisi için de sürpriz olmuştur.
Salman'ın il başkanlığına atanması AK Parti'de şu gerçeği bir kez daha gözler önüne sermiştir.
Temayül sonuçları hiçbir zaman neticeye yansımamıştır.
Aslında Ayhan Salman'ın il başkanı yapılması bugünkü gelişmeler üzerinden değil de AK Parti'yle başlayan Bursa'daki siyaset geçmişine dayanıyor.

Nasıl mı, anlatayım...
Bursalı siyasetçi Faruk Çelik'in Şanlıurfa'dan, Bülent Arınç'ın Bursa'dan aday gösterilmesi.
Sonraki seçimlerde yine kent dışından isimler olan Mehmet Müezzinoğlu ile Efkan Ala Bursa'dan liste başı yapılınca ortaya cevapsız bırakılan şu soru çıkmıştı:
Peki ya Bursa'da adam mı yoktu?
Geçmişte bunlar yaşanırken bugün işte o soruya cevap niteliğinde bir tablo çıktı.
Başbakan Yardımcısı olduğunu televizyondan öğrendiğini söyleyen Hakan Çavuşoğlu'nun bakan oluşu aslında sürprizlerin habercisi gibiydi.
Bizzat Cumhurbaşkanı'nın el koyup yönettiği süreç Çavuşoğlu ile başlayıp eski il başkanı Cemalettin Torun'un istifasının alınması ve yerine Ayhan Salman'ın getirilmesiyle Bursa'ya verilmek istenen mesaj şudur:
Geçmişte ocu, bucu, onun adamı, bunun adamı denilerek siyaseten oluşmuş kirlilikten parti arındırılıp yeni bir sayfa açılmak istenmiştir.

*Vatandaş her şeyin farkında

Çünkü vatandaş görebiliyor bazı siyasetçilerin siyaseti halkın çıkarı için değil kendisi ve de çevresinin menfaatleri doğrultusunda yaptığını.
En basit örneği çevrenize şöyle bir bakın.
Bir şekilde bir yerlere hak etmediği halde gelenlerin arkasında mutlaka siyaset gücü olduğunu göreceksiniz.
Hal böyle olunca da AK Parti'ye karşı etki tepkiye dönüşüyor.
Bunun farkına varan Erdoğan, teşkilatlarda değişim yaparken nedenlerini de açıklıyor ki, görev alacak isimlerin aynı hatalara düşmemesi için bir nevi uyarıda bulunuyor.

*Sırada ilçe ve belediye başkanları var

En tepeden başlayan AK Parti'deki değişim, bayram sonrası yapılacak ilçe kongreleriyle devam edecek gibi görünüyor.
Nitekim Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan, sık sık vurguluyor:"Aramızda yörüngemizden çıkanlar var. Aynı şekilde metal yorgunluğu oluşan arkadaşlarla yollarımızı ayıracağız"
Reisin bu sözleri belki birilerinin rahatını kaçıracak olsa da yeni isim ve yüzlerle yola devam edilmesi partinin gelecek adına koyduğu hedefine ilerlemesinin önüne açacaktır.
Değişim sürecinin 2019 Mart'ında yapılacak yerel seçimlerde süreceği unutulmamalıdır.