Berkant’ın Bursa’daki kamçılı konseri

Berkant’ın Bursa’daki kamçılı konseri
Erdal ABİ / erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr

Müzik dünyamızdan bir yıldız daha kaydı sonsuzluğa.. Berkant Akgürgen.
‘Samanyolu’ şarkısıyla ününe ün katan, müzik dünyamızda en çok satılan plağa bu şarkıya ses veren ve ilk kez Platin Plak Ödülü alan sanatçının vefatıyla ilgili olarak hafta içinde pek çok yayın organı haberler yaptı.
Bu nedenle ünlü yıldızın sanat yaşamıyla ilgili detaylara girmek istemiyorum.
Konumuz; Berkant ve Bursa..

SAMANYOLU KUYRUĞU
Tayyare Sineması karşısında İshak Bey’in Melodi Plak Mağazası vardı. Günün sevilen şarkılarına ait plakları devamlı çalar, Atatürk Caddesi’ni müzikle adeta yıkardı. O dönem çalıştığım gazete hemen bu plak mağazası yanındaydı.
Samanyolu şarkısının ‘patladığı’ ilk günlerde cadde kenarına bir kamyonet yanaştı. İçinden onlarca kutu indirildi, Melodi Plak’a taşındı. Az sonra mağazadan  çevreye Berkant’ın sesi gümbür gümbür yankılanmaya başladı. “Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek / Dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek..”  
Şarkıyı duyanlar koştura koştura plak mağazasına geldi. Uzun kuyruklar oluştuğunu ve mağaza çıkışı ellerinde 45’lik Samanyolu plağı olduğunu dün gibi anımsıyorum.
Hatta İshak Bey’in yeğeni Hüsnü de bu yoğun ilgi karşısında daha içeriye henüz taşınamayan kutuları açıp mağaza önünde seyyar gibi Samanyolu plakları sattı. Buna tanığım..
Bu günlerce devam etti. Berkant buğulu sesiyle Atatürk Caddesi’nde günlerce bir meltem gibi esti durdu Samanyolu ile. İshak Bey ve yeğeni Hüsnü en verimli işi herhalde Samanyolu ile yapmışlardır.

KAMÇILI KONSER
Berkant, ülkede fırtınalar estirirken konserler dizisine başladı.
Tayyare Sineması’ndaki ilk konserin biletleri günler önce tükendi, karaborsaya düştü.
Konser günü sinema önü ana-baba günüydü. Polis önlem alma zorunda kaldı. Salon tamamen dolu, hatta koltuk arası koridorlar bile.
Sahneye önce dönemin en ünlü ve adeta ‘tabanca’ gibi orkestrası Vasfi Uçaroğlu ve arkadaşları çıktı. Milli baterist Vasfi sırtında deri ceketi, elinde bagetleri. Davulun başına geçer geçmez büyük bir alkış. Ve daha konser başında seyircinin   “Bateri solo, bateri solo!.” tezahüratı. O anda sahneye gencecik bir Kamuran Akkor geliyor. Vasfi’yle yeni evlenmiş. Ve ‘Dağlar kızı Reyhan’la başlayan ilk bölüm.
Sıra Berkant’ta. Alkış kıyamet. Salon yıkılacak. Samanyolu’yla başlayan nefis bir müzik ziyafeti. Ve son şarkı ‘Arabacı’. Hareketli şarkıda Berkant sahne kenarına önceden konulan bir kamçıyı alıyor. Vasfi bateri soloda adeta çıldırırken Berkant kamçıyı ünlü bateristin sırtındaki deri ceketine, şrak şrak indiriyor!.. Kamçıyı yiyen Vasfi iyice coşuyor.
İşte o günlerin bir şovu. Kamçılı!..


MİNİ ŞORT
Berkant adı doruklardayken büyük bir aşka da imza attı. O aşk, sahnelerde upuzun ve düzgün bacaklarını cömertçe ortaya çıkaran ‘mini şort’uyla ünlenen Serpil Örümcer.
Evlilikleri günlerce basında yer aldı. Düğüne yine süper, mini mini şortlu gelinliğiyle gelen Serpil’le Berkant’ın görüntüleri adeta bir fotoroman oldu.
Düğünden kısa süre sonra Berkant Bursa konserine bu kez eşiyle geldi. Serpil de şarkı söyleyecekti. İlgi büyüktü yine. Akşam üzeri Atatürk Caddesi birden karıştı. Millet Gazetesi penceresinden caddeyi kuşbakışı izlerken büyük bir kalabalık hızlı adımlarla ilerliyordu. Dikkatimizi çekti. Önde Berkant, kolunda yine mini mini şortuyla Serpil Örümcer. Arkada o itiş-kakış kalabalık. Olay çıkabilir endişesiyle izledik arkadaşlarla. PTT yanındaki bir pasajda alışveriş yaptılar. Ve dönüş. Arkalarında yine gittikçe büyüyen kalabalık.
Çünkü önlerinde hem ünlü bir Berkant, hem de Bursa caddelerinde ilk kez süper mini şortlu bir kadın Atatürk Caddesi’nde!.
Neyse ki olay falan çıkmadı. Kendilerini Tayyare Sineması’na zor attılar.
Aramızdan ayrılanlara rahmet diliyorum. Hepsi de belleklerimizde artık ‘bir şarkı, ömür boyu sürecek!.’

***

Emrah Akdamar ve ‘Büyürken’

Okurlarım kitaplar gönderiyor. Hafta içinde çok hoş bir şiir kitabı masamdaydı.
Emrah Akdamar’ın ‘Büyürken’ adlı kitabı. Emrah genç bir şair. 25 yaşında. Halen Uludağ Üniversitesi Ekonometri Bölümü’nde yüksek lisans eğitiminde.. “Şiir hayalperest bir çabadan öte gizli bir gerçeklikle büyüttü beni” diyor tanıtım sayfasında.
95 sayfalık kitabı Furkan Ofset hazırlamış. Kapak tasarımı Murat Bostancı, Begüm Karamanoğlu, sayfa düzeni Bahtiyar Eren’e ait.
Emrah’ın güçlü bir kalemi ve çarpıcı bir anlatımı var.
58 şiir ve yazının olduğu kitaptan minik bir örnek:
“OYUNCAĞIM: Kaybettiğim bir oyuncağım vardı, kırmızı arabam../ Unutayım onu diye  
her rengini almıştı babam..”
Emrah Akdamar kitabın önsözünde aile bireylerine öylesi duyarlı satırlara yer verip minnettarlığını anlatırken insanın etkilenmemesi imkansız.
Genç şairin adı yakın gelecekte sanat dünyasında çok geniş çevrelerde yankılanacak bu gidişle. Başarılarının devamını diliyor kutluyorum. Tüm aile bireylerine de böylesi bir evlat yetiştirdikleri için tebrikler.

***

GÜZEL SÖZLER

‘Arkadaş senin ağladığını görmez. Dostunun omzu ise senin gözyaşlarınla ıslanır.’
(Teşekkürler Oya Tezel BAYRAM)
***
Yürüdüğünüz yolda bir engel yoksa o yol sizi hiçbir yere götürmez.- Bernard SHAW
***
‘İntikam, insanlıkla ilgili olmayan bir kelimedir.’ - Secena
(Teşekkürler Erol GÜRÇAY)Çıktı al / Tavsiye et
BURSA HAKİMİYET SİZİNLE HER YERDE !
E-BÜLTENİMİZE KAYDOLUN, HABERLER SİZE GELSİN :
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
designed by nette interactive