Hava Durumu

2024 Google 'Yakınımdaki deprem' uygulaması nasıl kullanılır? 'Yakınımdaki deprem' uygulaması indirme linki...

Deprem uyarı sistemi, Çanakkale'de meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki deprem sonrası yeniden gündeme geldi. Deprem; İstanbul, Balıkesir ve Bursa gibi çevre illerden de hissedildi. Türkiye'de yaşanan depremler endişelere neden olurken depremi önceden uyaran Android deprem uyarı sistemi önemini son depremle kendisini yeniden hatırlattı. Olası bir depremi saniyeler öncesinden haber verebilen Android Deprem Uyarı Sistemi, bölgedeki tahmini deprem ve şiddetini cihazlara sinyal gönderiyor. Deprem uygulaması olarak da bilinen deprem uyarı sistemi akıllı telefonlarda bulunan ivme ölçeri kullanarak yaklaşan sarsıntıyı algılayarak ve etkilenen bölgedeki kullanıcılara uyarı gönderiyor. Peki, deprem uyarı sistemi nasıl açılır ve indirilir 2024 | 'Yakınımdaki deprem' uygulaması nedir? Google Android deprem uygulaması indirme bilgisi...

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2024 14:38
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2024 14:38
Kaynak: Haber Merkezi
2024 Google 'Yakınımdaki deprem' uygulaması nasıl kullanılır? 'Yakınımdaki deprem' uygulaması indirme linki...

Google deprem uyarı sistemi nasıl indirilir? sorusu Marmara Bölgesi'nde hissedilen depremle vatandaşların gündeminde yer aldı. İstanbul, Bursa, Balıkesir, Kocaeli, Tekirdağ gibi illerde hissedilen 4.9 büyüklüğündeki deprem sonrası bazı vatandaşların telefonlarına deprem uyarısı gönderildi. Türkiye'nin deprem kuşağı olması nedeniyle deprem uyarı sistemi Android telefon kullanıcılarının telefonunda bildirimleri açması önem arz ediyor. Ücretsiz olarak tüm kullanıcılara sunulan Yakınımdaki Deprem uygulaması, meydana gelen depremi önceden telefonlara gönderilmesini sağlıyor. Peki, deprem uyarı sistemi nasıl aktif hale getirilir? İşte, o konu hakkında ayrıntılı bilgiler.

AKINIMDAKİ DEPREM UYGULAMASI NEDİR?

Deprem Uyarı Sistemi, ABD merkezli teknoloji devi Google'ın Android işletim sistemiyle çalışan telefonlarda kullanılıyor ve ücretsiz olarak tüm kullanıcılara sunuluyor. Ancak bu uyarı bildirimlerini telefonunuzda açmanız gerekiyor. Ayrıca Android'in deprem uyarıları yalnızca Wi-Fi, kablosuz internet bağlantısı, ya da veri bağlantısı açıksa gönderiliyor.

GOOGLE DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL KULLANILIR?

Android Deprem Uyarı Sistemi, 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılıyor ve etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı gönderiyor.

Android deprem uyarı sistemi telefonların "konum" ayarları üzerinden yapılabiliyor. Android işletim sistemi, bu uygulama ile her depremin algılanacağını ise taahhüt etmiyor. Zira telefonunuz yakın çevrenizde 4,5 ve üzeri büyüklükte meydana gelen depremleri size uyarı olarak göndermek için konumunuzu kullanıyor. Bu uyarıları, SharkeAlert tarafından sağlanan verilerle gönderiyor.

ANDROİD DEPREM UYARISI NASIL AKTİF HALE GETİRİLİR?

Android deprem uyarı sistemini kullanabilmek için veri bağlantısı ve kablosuz ağ bağlantısının açık olması gerekiyor.

Bu özelliği kullanabilmek için ilk olarak telefonun 'AYARLAR' menüsüne gidilir. Daha sonra ise Konum>Gelişmiş>Deprem Uyarıları adımları takip edilerek deprem uyarı sistemi aktif hale getirilir.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.