Hava Durumu

2024 nevruz hangi gün? Nevruzda neden ateşin üstünden atlanır?

Nevruz, baharın gelişinin kutlandığı bayram olarak biliniyor. Orta Asya ve Balkanlar'da yaygın olarak kutlanan nevruz, doğanın uyanışı ve canlanışı olarak her sene heyecanla karşılanır. Peki, nevruz ne demek? İşte 2024 yılı nevruz bayramı tarihi...

Haber Giriş Tarihi: 29.02.2024 12:11
Haber Güncellenme Tarihi: 29.02.2024 12:11
Kaynak: Haber Merkezi
2024 nevruz hangi gün? Nevruzda neden ateşin üstünden atlanır?

Baharın gelişi, havaların ısınması, doğanın canlanmasını coşkuyla karşılamak için kutlanan nevruz, mart ayında idrak ediliyor. Köklü bir kültür olarak karşımıza çıkar ve geniş coğrafyada kutlanır. Nevruz ne zaman, neden kutlanır?

NEVRUZ NE ZAMAN 2024?

Nevruz Bayramı olarak da bilinen nevruz, her sene 21 Mart günü kutlanır. Sürenin uzadığı bölgeler de vardır.

NEVRUZ NEDİR, NEDEN KUTLANIR?

Geniş bir bölgede kutlanan Nevruz, temel olarak baharın gelişinin kutlandığı bir gündür. Doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı'nın Anadolu'da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde köklü bir geçmişi bulunuyor.

Nev (yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen nevruz, 'Yenigün' anlamını taşıyor.Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart'ta güneş kuzey yarımküreye yönelir. 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye başlar.Bundan ötürü de 21 Mart tüm doğa ve canlılar için uyanış anlamına geldiğinden Nevruz bayramı adıyla kutlanır.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.