Hava Durumu

2024 parsel sorgulama işlemi nasıl yapılır? Tapu ve kadastro parsel sorgulama sistemi...

Arsa, tarla ve ev gibi taşınmaz almak isteyenler Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün web sitesi üzerinden nasıl parsel sorgulama yapılacağını merak ediyor. İşte ayrıntılar...

Haber Giriş Tarihi: 30.03.2024 13:20
Haber Güncellenme Tarihi: 30.03.2024 13:20
Kaynak: Haber Merkezi
2024 parsel sorgulama işlemi nasıl yapılır? Tapu ve kadastro parsel sorgulama sistemi...

Tapu ve Kadastro'nun sistemi arsa, arazi gibi gayrimenkuller için yapılan parsel sorgulama işlemlerini online platformda yapılmasına olanak sağlıyor.

Bu sorgulamalar için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün iOS ve Android uygulamaları da mevcut. WebTapu ve Parsel Sorgulama adı verilen mobil uygulamayı telefonunuza indirim her yerden her zaman parsel sorgulama yapmak mümkün.

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) kapsamında ülke genelinde işlem yapan 957 tapu müdürlüğünün tamamı 1 Mayıs 2012 tarihi itibari ile işletime alınmış ve vatandaşların tüm tapu işlemlerinin bu sistem üzerinden yapılması sağlanmıştı.

Ayrıca kadastro müdürlükleri tarafından üretilen kadastro bilgilerinin, tapu verileri ile uyumlaştırılması ve kurum, kuruluş ve belediyeler ile paylaşılması amacıyla kurum tarafından geliştirilen Mekânsal Gayrimenkul Sistemi (MEGSİS) 2011 yılı içerisinde hayata geçirilmişti.

Bu süreç zarfında ülke genelinde yer alan yaklaşık 56.5 milyon parselin %93,5 oranında uyumlaştırma çalışmaları tamamlanıp kontrol ve iyileştirme çalışmaları kadastro müdürlükleri tarafından sürdürülmekte.

Yapılan bu çalışmalar ile günümüz kamu yönetimi anlayışının en önemli gerekliliklerinden olan şeffaf ve bilgiyi paylaşan bir kurumsal anlayış ile taşınmaza yönelik temel bilgilerin tüm vatandaşlara sunulması hedeflenmektedir.

Bu amaçla kişisel bilgilerin dışında kalan ve taşınmazın temel bilgilerini oluşturan hususların, sahtecilik işlemlerinin önlenmesi başta olmak üzere, gayrimenkul sektöründe yer alan tüm kurum ve kuruluşların kullanımına sunulması gerektiği düşünülmekte.

Türkiye'de yılda yaklaşık 2 milyon satış işleminin gerçekleştiği gayrimenkul sektöründe, yatırım ve satın alma süreçlerinde taşınmaza ait bilgilerin ve konum bilgilerinin paylaşılması en büyük ihtiyaçlardan biri olarak ortaya çıkmakta.

Bu amaçla temel tapu bilgileri ile kadastro bilgilerinin yurtiçi ve yurtdışında yaşayan tüm vatandaşlarımıza ve gayrimenkul sektörüne sunulması amacıyla Parsel Sorgulama Uygulaması geliştirildi ve kurumun web sayfası olan http://www.tkgm.gov.tr adresinde kullanıma açıldı.

PARSEL SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Parsel sorgu işlemi E-Devlet uygulaması ya da Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi üzerinden kolayca yapılabiliyor. E-Devlet ile sorgulama yaparken kimlik doğrulaması yapılması zorunlu. Tapu ve Kadastro sisteminin sunduğu uygulamada ise sadece taşınmazın bilgilerinin girilmesi gerekiyor. Her iki uygulama da hızlı ve güvenli bilgi edinme sistemleri olarak kullanıcılara büyük kolaylık sunuyor. E-Devlet üzerinden yapılan sorgularda parsel numarası bilinmese bile, kişiler üzerine kayıtlı taşınmazların parsel numaralarına erişilebiliyor. TAKBİS sisteminde ise E-Devletten farklı olarak kişiler istedikleri herhangi bir parseli sorgulayabiliyor.

E-DEVLET ÜZERİNDEN PARSEL SORGULAMA

E-Devlet uygulaması ada parsel sorgulama yapabileceğin uygulamaların başında geliyor. Kullanışlı ara yüzü sayesinde E-Devlet üzerinden sorgulama işlemini sadece birkaç dakikada gerçekleştirebilirsin. E-Devlet üzerinden yapılan sorgu işlemleri için T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile sisteme giriş yapman gerekiyor. Henüz e-Devlet şifreni almadıysan, güvenlik önlemleri gereğince ilk şifreni PTT üzerinden almalısın. Daha önce cep telefonu numaranı sisteme kaydedip, doğruladıysan PTT'ye gitmene gerek olmadan yeni bir şifre yaratabilirsin. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris adresinden TC kimlik numaran ve şifrenle kimliğini doğruladıktan sonra, https://www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama adresinden parsel bilgilerine ulaşabilirsin. T.C. Kimlik Numarası ile eşleşen taşınmazlar varsa, bilgisini ana ekranda görebilirsin. Taşınmaz Listesi tablosunda, il, ilçe, mahalle/köy, taşınmaz tipi, niteliği, ada, parsel ve işlemler olarak listelenen taşınmazlarına ait tüm bilgilere ‘’Detaylar’’ sekmesine tıklayarak ulaşabilir, parsele ait diğer bilgileri ve harita üzerinden uydu görüntüsüne erişebilirsin. Parsel sorgusu dışında, zorunlu olan Deprem Sigortası gibi poliçeleri e-Devlet üzerinden kontrol etmek de mümkün. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/dask-police-sorgulama adresini ziyaret edebilirsin.

TAKBİS ÜZERİNDEN PARSEL SORGULAMA

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi, tapu sorgula işlemi için kullanabileceğin bir diğer uygulamayı içeriyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulaması ile istediğin parselin bilgilerine kolayca ulaşabilirsin. TAKBİS üzerinden tapu parsel sorgulama yapmak için kimlik ve şifre istenmiyor. Uygulama ana sayfasına gitmeden önce kullanım koşullarını kabul etmen yeterli. https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ adresinden yapılan işlemler için il, ilçe, mahalle, ada ve parsel bilgilerini girerek tapu parsel detaylarına ulaşabilirsin. Bunların dışında sistemde taşınmaz numarası ile sorgulama alternatifi de yer alıyor. Bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra, taşınmazın haritadaki güncel konumunu saniyeler içinde görebilirsin. Çeşitli harita sağlayıcıların desteklendiği uygulamada tapu sorgulama için arazi ya da uydu gibi detaylı katman seçenekleri bulunuyor. Bu sayede parsel sorgusu yapılan taşınmazın komşu parsellerle birlikte detaylı görüntüsüne ulaşılabiliyor.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.