Hava Durumu

2024 yılı fitre ne kadar oldu, zekat nasıl hesaplanır? Fitre ve zekat ne zaman verilir? 2024 Diyanet fitre ve zekat tutarı

Fitre ve zekat mal ile yapılan ibadetlerdendir. Fıtır sadakası yani fitre yılın belirli zamanlarında, Diyanet tarafından belirtilen kişilere verilirken, zekat ise yine belirli kişilere istenilen zaman diliminde verilebiliyor. Peki 2024 fitre ne kadar oldu, zekat ne kadar? İşte merak edilenler...

Haber Giriş Tarihi: 29.02.2024 12:06
Haber Güncellenme Tarihi: 29.02.2024 12:06
Kaynak: Haber Merkezi
2024 yılı fitre ne kadar oldu, zekat nasıl hesaplanır? Fitre ve zekat ne zaman verilir? 2024 Diyanet fitre ve zekat tutarı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2024 yılında geçerli olacak fitre miktarı açıklandı. Mübarek Ramazan ayının da gelmesiyle zekat verecekler, ''zekat ne zaman, ne kadar verilir?'' sorusuna yanıt aramaya başladı. İşte, fitre ve zekat hakkında detaylar...

FİTRE NEDİR, NE ZAMAN VERİLİR?

Fitre diye bilinen fıtır sadakası (sadaka-i fıtır); insan olmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın şükrü olarak maddi anlamda iyi durumda olan, Ramazan ayının sonuna yetişen Müslüman tarafından, belirli kimselere verdiği vacip olan bir sadakadır.

Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan Bayramı'nın birinci günü olsa da bayramdan önce de verilebilir. Bu durumun daha faziletli olduğu da söyleniyor. Nitekim bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak bayramdan sonraya bırakılması mekruhtur.

Şâfiî mezhebinde; fitreyi, meşru bir mazeret bulunmadıkça bayramın birinci gününün gün batımından sonraya bırakmak haramdır. Fitreyi Ramazan’ın ilk günlerinde vermek de caizdir.

2024 FİTRE NE KADAR?

Diyanet tarafından yapılan açıklamada yeni fitre tutarı yer aldı. 2024 yılı Ramazan ayı için 130 TL olarak belirlenmiştir.

ZEKAT NEDİR, NE ZAMAN VERİLİR?

Belirli bir malın bir kısmının Allah rızası için dinen zekât alabilecek durumdaki muayyen kişilere verilmesi demektir. Mali ibadetlerden biri olan zekât, İslam’ın beş temel esasından olup, hicretin ikinci yılında Medine’de farz kılınmıştır.

Zekât senenin herhangi bir zamanında verilebiliyor. Oruç ve hac ibadetlerinde olduğu gibi nisap (asgari zenginlik ölçüsü) miktarı malın üzerinden bir sene geçmiş olması konusunda da kamerî ay hesabı uygulanır. Farz olduğu andan itibaren verilmesi gerekir. Bunun için belli bir kamerî ayı veya Ramazan’ı beklemeye gerek yoktur. Zekât vermekle yükümlü olanların, yükümlü oldukları andan itibaren en kısa zamanda zekâtlarını vermeleri gerekir. Çünkü zekât bir kulluk borcudur.

ZEKAT NASIL HESAPLANIR?

Zekat yılı içerisinde ödenecek olan borçlar çıkıldıktan sonra kira gelirleri, diğer gelirlerle birlikte nisap miktarına (80,18 gr. altın veya değeri) ulaşır ve üzerinden bir kameri yıl geçerse kırkta bir (% 2,5) oranında zekatının verilmesi gerekir. Kişi, zekata tabi olan malını hesaplayarak kırkta birini (yüzde 2.5) ihtiyaç sahibi olan kişiye verir. İsteyen kişi kırkta birinin üzerinde de zekat verebilir.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.