Hava Durumu

Kira gelir beyannamesi ne zaman verilir? 2024 yılı kira vergisi (emlak vergisi) ayın kaçına kadar ödenir?

2024 yılı kira beyannamesi için son günler! Mülk sahipleri, elde ettikleri kira gelirlerini beyan etmek için Gelir İdaresi Başkanlığına başvuruyor. 2024 kira gelir vergisisi ne zaman, nasıl verilir? İşte, kira beyannamesi son günü...

Haber Giriş Tarihi: 29.02.2024 11:49
Haber Güncellenme Tarihi: 29.02.2024 11:49
Kaynak: Haber Merkezi
Kira gelir beyannamesi ne zaman verilir? 2024 yılı kira vergisi (emlak vergisi) ayın kaçına kadar ödenir?

Kira beyannamesi için son tarih GİB tarafından duyurulmuştu. Yıllık ve aylık tutarları da ev sahipleri ile paylaşıldı. 2024 kira gelir beyannamesi verilmesine dair ayrıntılar gündeme geldi. İşte, kira gelir vergisi detayları...

KİRA GELİR VERGİ BEYANNAME SINIRI

2024 yılı için yıllık 33 bin lira, aylık ise 2 bin 750 lira üzerindeki kira gelirleri beyan edilmeli. Aksi durumda usulsüzlük kapsamında cezalar ve faizli ödeme yükümlülükleri bulunuyor.

KİRA BEYANNAMESİ NE ZAMAN VERİLİR?

Kira beyannamesi, geliri elde edenin ikametgâhının bulunduğu bölgedeki vergi dairesine gidilerek verilebildiği gibi e-Devlet sistemi üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasından Hazır Beyan Sistemi üzerinden doldurularak da verilebilir.

Beyannameler 2023 dönemine ait mükellefler için 1 Mart - 31 Mart (akşamına kadar) tarihleri arasında düzenlenlenecek. Ödemeler ise mart ve temmuz olmak üzere 2 taksit şeklinde yapılır.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.