Hava Durumu

Pirina yağı nedir, nasıl elde edilir? Zeytinyağı...

Zeytinyağı fiyatlarından dolayı bir alternatif olarak kullanılan pirina yağı, kimilerine göre sağlıklı ve kimilerine göreyse sağlık açısından riskli.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2024 14:27
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2024 14:27
Kaynak: Haber Merkezi
Pirina yağı nedir, nasıl elde edilir? Zeytinyağı...

Zeytinyağı fiyatlarındaki artış, ürünlerin kalitesindeki değişkenlik ve benzeri sebepler, alternatif yağ arayışında olan pek çok insanın pirina yağına yönelmesine neden olan faktörlerden. Bununla birlikte pirina yağının son dönemdeki popülerliği, ürün hakkında dikkat çekici tartışmaları da beraberinde getirmiş durumda.

Kimileri, pirina yağının sağlık için son derece faydalı olduğunu, üstelik Türkiye’de de ekonomik açıdan da önemli katkı sağlayabileceğini ileri sürüyor. Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkesin pirina yağından uzak durması gerektiğini ifade edenler de var. Peki, nedir bu pirina yağı? Nasıl üretilir, faydaları ve zararları nelerdir?

PİRİNA YAĞI NEDİR?

Yazımızın girişinde de değindiğimiz gibi bu yeni sofra yağı son dönemde popüler hale gelen bir besin. Zeytinyağının bir yan ürünü olarak da anılan pirina yağının, zeytin ağacının meyvesinden elde edilen özsuyu şeklinde de tanımlandığı kaynaklara rastlamak da mümkün.

PİRİNA YAĞI NASIL ELDE EDİLİYOR?

Son günlerde giderek yaygın hale gelen pirina yağının zeytinyağı üretimine kullanılan zeytinlerin çekirdeğinden ve posasından üretildiğini belirtelim. Fabrikalarda sıkılarak içerisindeki yağın ve suyun büyük bir bölümü alınan zeytinlerin posası hala bir miktar yağ ihtiva ediyor. Ancak bu yağ teknik olarak zeytinyağı olarak kabul edilmiyor ve pirina yağı olarak adlandırılıyor.

Pirina, genel olarak zeytin sıkıldıktan sonra içerisindeki yağ ve suya verilen isim | Pirina, zeytin sıkıldıktan sonra yağ bakımından zenginliğini yitirmediği için çoğunlukla gübre veya hayvan yemi olarak kullanılıyor.

Pirina yağının geçmiş dönemlerde temel olarak sabun üretiminde kullanıldığı biliniyor | Ancak teknolojik gelişmeler ve yeni tarımsal üretim biçimleri, pirina yağının tüketilebilir hale getirilmesini kolaylaştırmış durumda. Pirina olarak anılan zeytin posası, geleneksel olarak sabun yapımında kullanılsa da özellikle son dönemde rafine edilerek yenebilir yağ haline getiriliyor.

PİRİNA YAĞI ZARARLI MI?

Alternatif bir yağ çeşidi olarak mutfaklardaki yerini alan pirina yağı, dikkat çekici tartışmaları da beraberinde getirmiş durumda. Söz gelimi bazı kesimler pirina yağının insan sağlığı için tehlikeli bir ürün olduğunu ifade ediyor. Ancak pirina yağının, en sağlıklı zeytinyağı alternatifleri arasında yer aldığını düşünen uzmanlar da var.

PİRİNA YAĞI FAYDALARI NELERDİR?

Bazı uzmanlar, market raflarında görünür hale gelen ürünü rafine pirina yağıyla doğrudan tüketime uygun doğal zeytinyağları karışımından oluştuğunu belirtiyor. Bununla birlikte pirina yağının ayçiçeği yağından daha değerli ve sağlıklı bir yağ türü olduğunu dile getiren uzmanlar var. Ayrıca pirina yağının damar sağlığını güçlendirdiğini, kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürdüğünü ve cilt kuruluğuna iyi geldiğini ileri sürenler de yok değil.

Bazı uzmanlar ise pirinadan elde edilen ürünün en sağlıklı kızartma yağı alternatifi olduğu görüşünde | Bu ise pirina yağı yemeklerde kullanılabilir mi, sorusuna güzel bir yanıt niteliğinde. Pek çok uzmana göre göre pirina yağının yemeklerde kullanılmasında hiçbir akınca yok.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.