Hava Durumu

Bakanlık doğruladı: Bursa'nın o ilçesi resmen zehir soluyor!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezi (SİM), Bursa'nın bir ilçesinde hava kirliliğinin kritik noktalara ulaştığını açıkladı. İşte zehir soluyan o ilçe...

Haber Giriş Tarihi: 29.02.2024 09:58
Haber Güncellenme Tarihi: 29.02.2024 09:58
Kaynak: bursahakimiyet.com.tr
Bakanlık doğruladı: Bursa'nın o ilçesi resmen zehir soluyor!

Sanayi tesislerinin ağırlıklı olduğu Bursa’nın Kestel ilçesinde hava kirliliğinin kritik değerlerin üzerinde olduğu bildirildi.

Sosyal medya üzerinden sık sık fabrikaların saldığı dumanları paylaşarak hava kirliliğine karşı önlem alınmasını isteyen Kestellileri, Bakanlık doğruladı.

SİM üzerinden paylaşılan verilere göre; Kestel'de kurulan 2 hava kalitesi ölçüm istasyonlarında Hava Kalitesi İndeksi (HKİ) 119-130 aralığında çıktı.

Yeşil, sarı ve kırmızı renklerle tehlikelerin ifade edildiği veri haritasında Kestel kırmızı uyarıyla gösterildi.

TEHLİKELİ EŞİK AŞILDI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Hava Kalitesi Kılavuzu’na göre yıllık ortalamada 15 µg/m3’ün üzerinde Partikül Madde (PM) 10 konsantrasyonuna; günlük ise 50 µg/m3’ü maruz kalmak, insan sağlığı açısından zararlı.

Ancak Bakanlık tarafından paylaşılan verilere göre, 80 bine yakın insanın yaşadığı Kestel'de bu oran 217,4 µg/m³ ölçüldü.

ERKEN ÖLÜM NEDENİ

Hava içerisinde asılı olarak bulunan katı ve sıvı parçacıkların karışımından oluşan partikül madde (PM) erken ölümlere yol açıyor. Son dönemde yapılan tıbbi çalışmalar kalp ve damar hastalıklarının hava kirliliği, özellikle de ince partikül (PM2.5) kirliliği ile ilişkili olduğunu göstermiştir

Kaynak: bursahakimiyet.com.tr

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.