Hava Durumu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Bozbey'den 'liyakat' çıkışı: Atama kararlarının arkasındayız

Son dönemde çok konuşulan atamalar konusuna değinen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, "Arkadaşlarımızın tümü hem liyakatli hem de önceki dönem Nilüfer Belediyesi’nde başarılara imza atmış kişilerdir. Kamuoyunda farklı farklı yazılar çıkabilir. Bizim yaptığımız iş doğrudur ve bunun arkasındayız. Bu karar kamuoyuyla da paylaşılmıştır. Ehil, liyakatli ve işlerini daha önce nitelikli yapmış, Nilüfer’deki insanların yüzünü güldürmüş arkadaşlarımızla şimdi de Bursalıların yüzünü güldürmesi için yola çıktık” dedi. İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2024 09:09
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2024 09:09
Kaynak: Haber Merkezi
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Bozbey'den 'liyakat' çıkışı: Atama kararlarının arkasındayız

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin, 2024/2029 seçim döneminin 2. olağan toplantısının 2. birleşimi Bozbey başkanlığında gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan toplantı, belediyenin sosyal medya hesapları üzerinden de canlı yayınlandı.

Mahalle esnafının faaliyetlerinin sürdürebilmesi için zincir marketler karşısında atılacak adımları, Kart16 ve İsrail'in Gazze'de yaptığı soykırım konusunda konuşan Bozbey, son dönemde konuşulan atamalar konusuna da değindi.

ATAMALARI SAVUNDU: BİZİM YAPTIĞIMIZ İŞ DOĞRUDUR

“Geçtiğimiz günlerde yaptığımız toplantıda bu konu hakkında net açıklamalar zaten yaptım." diyen Bozbey, "Arkadaşlarımızın tümü hem liyakatli hem de önceki dönem Nilüfer Belediyesi’nde başarılara imza atmış kişilerdir." ifadelerini kullandı.

"ATAMALARIN ARKASINDAYIZ"

Kamuoyunda çıkan yazılara değinen Bozbey, atama kararlarının arkasında olduğunu şu sözlerle ifade etti:

"Bizim yaptığımız iş doğrudur ve bunun arkasındayız. Bu karar kamuoyuyla da paylaşılmıştır. Ehil, liyakatli ve işlerini daha önce nitelikli yapmış, Nilüfer’deki insanların yüzünü güldürmüş arkadaşlarımızla şimdi de Bursalıların yüzünü güldürmesi için yola çıktık.

“HAK EDENLERİ AYIRMAMIZ LAZIM”

Gündem maddelerinin ve komisyondan gelen evraklarının görüşülmesinin ardından konuşan Başkan Mustafa Bozbey, göreve atanan yöneticilere başarılar dileyerek, Bursalılar olarak güzel hizmetlerini beklediklerini söyledi. Meclis üyelerinden gelen soruları da cevaplayan Başkan Mustafa Bozbey, ihtiyaç sahiplerine destek olacaklarını söyledi. Devletin belirlediği kriterler çerçevesinde taleplerin alındığını belirten Başkan Bozbey, “Kart16 ile ilgili bir sıkıntı yok. Kart16’dan yararlananlar zaten var. Bu listeyle ilgili değerlendirme ve tetkik yapılıyor. Gerçekten hak edip hak etmediği araştırılıyor. Bu paralar hepimizin cebinden çıkıyor. Bizim hak edenleri ayırmamız lazım. Hiç merak etmeyin, biz hak edenlere ‘helal olsun’ diyoruz. Ama hak etmeyip aldılar ise doğru değil. Bunu iyi ayırt etmeliyiz. Arkadaşlarımız titizlikle bu çalışmayı yürütüyorlar” dedi.

“BAKKAL AMCA HİKAYESİNİ YOK ETMEMELİYİZ”

Sosyal yardımlar konusunda anlaşmalı esnafa da ödemelerin yapıldığını hatırlatan Başkan Bozbey, yaklaşık yüzde 85’ine ödemenin ulaştırıldığını dile getirdi. Esnaf odalarıyla görüşme halinde olduklarını belirten Başkan Bozbey, “Destek çeklerini esnafımızla tekrar görüşeceğiz. Bir düzenleme yapmak zorundayız. Uygulamayı tüm esnafa yaymak gerekir. Vatandaş nereden alışveriş yapmak istiyorsa oradan yapsın. Mahallesindeki tüm esnafına ulaşabilsin. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bu kentte zincir marketlerle ilgili belirli nüfus kriterini getirmek zorundayız. Büyükorhan’da iki üç tane zincir market olmaz. O izinleri vererek esnafın iflas etmesine fırsat veriyoruz. Doğru değil ve kabul etmiyoruz. Hukuki olarak araştırması devam ediyor. Bu konuda meclisimizden de destek isteyeceğiz. ‘Benim bakkalım, benim kasabım, benim fırınım’ diyeceğimiz bir anlayışı sunmalıyız. Eskiden annelerimiz bir yere giderken evin anahtarını karşıdaki bakkala bırakırdı. Biz de anahtarı oradan alırdık. Artık böyle bir durum yok. Bakkal amca hikayesini yok etmemeliyiz. Bizim kültürümüz ve yerli marketleri korumalıyız. Bunu yaparsak Bursa’yı koruyup kollarız” diye konuştu.

“GAZZE’DEKİ SOYKIRIMI NEFRETLE KINIYORUZ”

İsrail’in dünyanın gözü önünde Gazze’de sürdürdüğü soykırıma da değinen Başkan Bozbey, “Yaşanan dramı, katliamı kabul etmek mümkün değil. Tam tersine kınıyoruz. Bir an önce buradaki katliamın ve savaşın durması gerekir. Çocukların, kadınların ölmemesini diliyoruz. Meclisimiz de bu konuda aynı fikirde. İnsanlarımız da aynı fikirde. Ama bir türlü savaş durmuyor. Yine çocuklar ölüyor. Yine kadınlar ölüyor. Yine insanlar ölüyor. Bunu nefretle kınadığımızı belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.