Hava Durumu

Bursa'da batan ve konkordato ilan eden firmalar hakkında yeni açıklama!

Bursa İflas Müdürlüğü ve İnegöl 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, iflas eden ve konkordato ilan eden iki firma hakkında alınan yeni kararları duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2024 11:52
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2024 11:52
Kaynak: bursahakimiyet.com.tr
Bursa'da batan ve konkordato ilan eden firmalar hakkında yeni açıklama!

Bursa'da konkordato ilan eden ve iflasa sürüklenen firma sayısında artış devam ediyor.

Bursa'nın İnegöl ilçesinde faaliyet gösteren bir firmaya tanınan konkordato mühleti ile iflas eden bir inşaat şirketi hakkında yeni kararlar alındı.

İFLAS EDEN ŞİRKETİN ALACAKLILARINA DAVET

Bursa İflas Müdürlüğü, iflas eden Yapımer Emlak Nakliyat İnşaat Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi'nin alacaklılarına ilişkin bir açıklama paylaştı.

Yapılan açıklamada, "Müflisin, iflas dairesince defteri tutulan mallarının bedellerinin tasfiye giderlerini koruyamayacağı anlaşıldığından basit tasfiye usulünün uygulanması kararlaştırılmıştır.

Bu sebeple alacaklıların bu ilan tarihinden itibaren 30 gün içinde alacaklarını ve iddialarını bildirmeleri, bu müddet içinde alacaklılardan birinin giderleri peşin vermek sureti ile tasfiyenin adi şekilde yapılmasını isteyebileceği İcra ve İflas Kanununun 218 inci maddesi gereğince ilan olunur. Bu müddet, iflas dairesince yirmi günden az ve iki aydan çok olmamak üzere tayin edilir. Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 162'ye karşılık gelmektedir." ifadeleri kullanıldı.

MÜHLET UZATILDI

İnegöl 1. Asliye Hukuk Mahkemesi ise konkordato ilan Genç Archi Mobilya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi hakkında yeni bir karara imza attı.

Mahkeme tarafından yapılan açıklamada şunlar denildi:

2004 sayılı İcra veİflâs Kanunu'nun 285 ve devamı maddeleri kapsamında, davacı Genç Archi Mobilya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından Mahkememizin 2023/378:Esas sayılı dosyasında 13/10/2023 tarih ve 2023/316 sayılı karar sayılı ilam ile karara bağlanan konkordato talebine ilişkin davada, Mahkememiz kararının Yargıtay 6. Hukuk Dairesinin 18/01/2024 tarih ve 2023/4248 Esas 2024/246 Karar sayılı ilamıyla bozulmasına karar verildiği ve bu kapsamda dosyanın Mahkememizin 2024/70:Esas sırasına kaydının yapıldığı, İnegöl Ticaret Sicil Müdürlüğü'nün 10347 sicil numarasına kayıtlı davacı/konkordato talep eden Genç Archi Mobilya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi hakkında Mahkememizin 2022/125 Esas sayılı dosyasından verilen kesin mühlet hükümlerinin mahkememizce yeniden karar verilinceye kadar aynen devamına ve kesin mühlet içinde verilmiş olan tedbirlerin aynen devamına karar verildiği, bu kapsamda alacaklı sayısı ve alacak miktarı gözetilerek davacı/konkordato talep edene 1 kişilik konkordato komiseri görevlendirilmesine ve komiser olarak bağımsız denetçi Özkan Demir'in görevlendirilmesine karar verildiği, Mahkememiz dosyasının duruşmasının 31/05/2024 günü saat 15:00'e bırakıldığı, İcra ve İflas Kanunun 304. Maddesi gereği karar verilmek üzere tayin olunan duruşma gün ve saatinin aynı kanunun 288. madde uyarınca ilân edilmesine, itiraz edenlerin, itiraz sebeplerini duruşma gününden en az üç gün önce yazılı olarak bildirmek kaydıyla duruşmada hazır bulunabilecekleri hususu İcra ve iflas Kanunun 288 ve 304 hükümleri gereğince ilan ve ihtar olunur.

Kaynak: bursahakimiyet.com.tr

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.