Hava Durumu

Bursa'daki dev orman parkı ihale edilecek! İstenen fiyat...

Bursa'da atıl vaziyette duran Demirtaş Çim Kayağı Tesisleri’nin dönüştürülmesiyle kurulan mesire alanında bulunan konaklamalı orman parkının işletme hakkı kiraya verilecek.

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2024 11:28
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2024 11:55
Kaynak: bursahakimiyet.com.tr
Bursa'daki dev orman parkı ihale edilecek! İstenen fiyat...

Bursa Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Erdem Saker’in 1987 yılında DSİ 1. Bölge Müdürü olduğu dönemde DSİ tarafından Demirtaş Barajı’nın bulunduğu alana yaptırılan Çim Kayağı Tesisleri, farklı bir konsept ile yeniden Bursalıların hizmetine sunuldu.

Türkiye, Almanya, İsviçre ve Çek Cumhuriyeti’nin de katılımıyla 1991 yılında Çim Kayağı Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapan alan, hem bakımsızlık hem de çevrede açılan taş ocakları yüzünden son yıllarda adeta kaderine terk edilmişti. Bursa’yı yeniden yeşille anılan bir kent haline getirmek için dönem sonuna kadar 3 milyon metrekare yeni yeşil alan hedefi koyan Büyükşehir Belediyesi, Demirtaş’taki alanı da ayrıcalıklı mesire alanı olarak kente kazandırdı.

CAZİBE MERKEZİNE DÖNÜŞTÜ

Büyükşehir Belediyesi’nce Orman Bölge Müdürlüğü’nden tahsisi alınan 35 bin 200 metrekarelik alana kafeterya, büfe, çocuk oyun alanları, piknik alanları, oturma ve dinlenme alanları, otopark, tuvalet, yürüyüş yolları ve güvenlik binası kazandırıldı. Mesire alanına yapılan 150 ve 400 metre uzunluğunda özel olarak tasarlanan sert plastik bir zemin üzerinde vatandaşlara suni kayak heyecanı yaşatacak 2 tubing pisti de bölgeye ayrı bir değer kattı. Bölgeye daha konforlu erişimi sağlamak amacıyla da 5 kilometrelik yeni yol da yapıldı.

İHALE DUYURUSU YAPILDI

Bursa Orman İşletme Müdürlüğü, Osmangazi Orman İşletme Şefliği Amenajman Planı 156 ve 159 No.lu bölmeler içerisinde kalan Demirtaş Konaklamalı Orman Parkı'nın işletme hakkının kiraya verilmesi işi, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu ile Orman Parkları Yönetmeliği'nin 10 uncu maddesi uyarınca Kapalı teklif (Artırma) usulü ile ihale edileceğini duyurdu.

13,53 hektarlık alanda kurulu olan  Demirtaş Konaklamalı Orman Parkı içerisinde yer alacak gelir getirici tesisleri yıllık 315 bin TL'den 20 seneliğine kiraya verecek.

İhale 17 Nisan Çarşamba saat 11:00'da yapılacak.

Kaynak: bursahakimiyet.com.tr

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.