Hava Durumu

Bursa Tabip Odası'ndan Yüsra'nın ölümünde doktorların hedef gösterilmesine tepki!

Bursa'da, ailesi tarafından, grip şikayetiyle getirildiği hastanede yaşamını yitiren Yüsra Türkoğlu'nun (7) ölümüyle ilgili adli ve idari soruşturma sürerken, Bursa Tabip Odası Başkanı Kadir Binbaşı, tedaviyi uygulayan doktorun hedef haline getirildiğini söyledi. . Yüsra Türkoğlu’na, hastaneye getirildiği akşam kendisine 14 hekimin müdahale ettiğini belirten Oda Başkanı Binbaşı, “Yaptığımız inceleme sonrası, arkadaşlarımızın ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarına kani olduk. Esas sorun, çocuğun takılan serum sonrası öldüğü iddiaları. Tabii ki bir çocuk hayatını kaybetti ve 7 yaşındaydı. Olay, tarafsızlık gözetmeden, hekimleri hedef alan bir şekilde yansıtılmıştır. Bu durum, Türkiye genelindeki hekim arkadaşlarımıza ilişkin bir güvensizlik yaratmıştır. Aynı zamanda bu arkadaşlarımız hedef haline gelmiştir" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 06.06.2024 11:11
Haber Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 11:11
Kaynak: DHA
Bursa Tabip Odası'ndan Yüsra'nın ölümünde doktorların hedef gösterilmesine tepki!

Bursa'da yaşayan Azime ve Cemil Türkoğlu çifti, geçtiğimiz 19 Mayıs akşamı, gözleri şişip midesi bulunan kızları Yüsra'yı, Şehir Hastanesi'ne getirdiler.

Burada muayene edilen daha sonra fenalaşınca yoğun bakım ünitesine alınan talihsiz çocuk, sonraki gün yaşamını yitirdi.

Türkoğlu ailesinin, 'Kızımızın ölümüne, kullanılan yanlış serum sebep oldu' iddiaları üzerine adli soruşturma başlatan Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, Yüsra Türkoğlu’na otopsi yaparken, İl Sağlık Müdürlüğü de, hastaneye gönderdiği müfettişlerle idarisi soruşturma başlattı.

Türkoğlu ailesi, kızlarının ölümüne neden olan herkesin tespit edilip en ağır şekilde cezalandırılmasını isterken hastane yetkilileri ise Yüsra'nın kalp hastası olduğu için fenalaştığını, hayati tehlikesi oluştuğu için yoğun bakıma aldıkları hastanın yaşamını yitirdiğini açıkladılar.

SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Yüsra Türkoğlu'nun ölümü sonrası başlatılan soruşturma devam ediyor. Hastanede görevlendirilen müfettişler olayda görev yapan tüm hekim ve sağlık görevlileri ile konuşup ifadesini alınırken, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nı ise otopsi sonucu bekleniyor.

Bursa Tabipler Odası Başkanı Kadir Binbaşı, yaşanan süreci değerlendirdi. Olay hakkında, paydaşları ve alanında uzman kişilerle görüşüldüğünü belirten Oda Başkanı Binbaş'ı, hekimlerin Yüsra'yı kurtarmak için çok uğraştığını söyledi. "Buna rağmen arkadaşlarımız hakarete maruz kaldı" diyen Kadir Binbaşı şunları söyledi:

"Hekimlerle görüştük. Gerçekten, insanüstü bir çaba göstermişlerdir. Tedavi esnasında doktor sayısı 14'lere kadar çıkmış. Biz arkadaşlarımızın ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarına kani olduk. Esas sorun, 'hastanın, takılan serum sonrası öldü' iddiaları. Tabii ki bir çocuk hayatını kaybetti ve 7 yaşındaydı. Biz de çok üzüldük. Ailesine başsağlığı dileriz. Olay, tarafsızlık gözetmeden ve hekimleri hedef alan bir şekilde yansıtılmıştır. Bu durum, hem şehir hastanesindeki hem de Türkiye genelindeki hekim arkadaşlarımıza ilişkin bir güvensizlik yaratmıştır. Aynı zamanda bu arkadaşlarımız hedef haline gelmiştir. Bundan dolayı bir arkadaşımız uzun süreli rapor almak zorunda aldı. İstifa etmeyi düşünenler de olabilir. "

Bursa Tabipler Odası Başkanı Binbaşı, devam eden soruşturmalar kapsamında, ilgili makamlara bilgi verebileceklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: DHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.