Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bursalılar sigaraya karşı savaş açtı

Yeşilay Haftası kapsamında Bursa'da düzenlenen Sigara ve Nikotin Alışkanlıklarıyla Mücadele Paneli'nde çarpıcı bilgiler paylaşıldı. Sigaranın ölüm riskini 3 kat artırdığı dile getirildi.

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2019 14:23
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2019 14:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursahakimiyet.com.tr
Bursalılar sigaraya karşı savaş açtı

Uluslararası 118-K Yönetim Çevresi, Gemlik Lions Kulübü, İpek Lions, Bursa Kükürtlü Lions Kulübü, Kükürtlü Health Lions Branch ve Bursa Balat Lions Kulübü işbirliğinde VM Medical Park Bursa Hastanesi'nde, Yeşilay Haftası kapsamında Sigara ve Nikotin Alışkanlıklarıyla Mücadele Paneli'ne imza atıldı. Sosyal sorumluluk noktasında birçok örnek projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden VM Medical Park Bursa Hastanesi Başhekimi-Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Saylık, "Sigara ve nikotin alışkanlıklarının verdiği maddi ve manevi zarar, her geçen gün artarak sürüyor. Sağlığa değer katma anlayışıyla verdiğimiz sağlık hizmetlerinin yanında bunun gibi bilgilendirici çalışmalarla halk sağlığını ne denli önemsediğimizi de gözler önüne sermiş oluyoruz. Farkındalık yaratmaya devam edeceğiz" dedi. VM Medical Park Bursa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Yaşar Akdoğan da "Lionslarla uzun süredir bu etkinliğin hazırlıklarını yapıyorduk. Sigara bağımlılığının etkilerini anlatmak için üzerimize düşen ne varsa yapmayı sürdüreceğiz. Geniş katılım, bizleri fazlasıyla memnun etti" ifadelerini kullandı.

ÖLÜM ORANI, 3 KAT YÜKSEK

Panelde sigaranın zararları konusunda sunum yapan VM Medical Park Bursa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Lakadamyalı da "Bütün sigara içicilerinde ölüm oranının, içmeyenlere göre 3 kat arttığı biliniyor. Sigara içicilerinde en sık ölüm sebepleri ise kanser, KOAH ve astım gibi solunum hastalıkları ile kalp damar hastalıkları ve inmedir. Bırakmak için kendinize bir gün belirleyin ve o gün, bırakma konusunda kararlılığınızı ortaya koyun" dedi. Etkinliğin sonunda ünlü sanatçı Baha Boduroğlu, canlı müzik ziyafeti sundu. Yıllarca sigara ve alkol bağımlılığının acısını çok çektiğini ve KOAH'ın yanı sıra birçok hastalıkla mücadele ettiğini de anlatan Boduroğlu, sigara alışkanlığı yüzünden sosyal hayat anlamında dibe vurduğunu ifade etti. Sigarayı bıraktıktan sonra hayatında yepyeni bir sayfa açıldığını da sözlerine ekledi. Psikolog Ceylin İkizoğlu da sigara bağımlılığının psikolojik nedenlerini anlattı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.