Hava Durumu

CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş'tan kredi faizlerinin artırılmasına tepki

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, esnafın yaşadığı kredi sorunu hakkında basın açıklaması yaptı. Yeşiltaş, "Kamuda tasarruf yapmaya, günlük maliyeti 33,6 milyon lira olan saraydan, lüks uçak filolarından başlayamayanlar; ekonominin bütün yükünü esnafın, çiftçinin, memurun, kısacası emeği ile geçinmeye çalışan tüm vatandaşlarımızın sırtına yükleyeceğini bir kez daha gösterdi. Esnafımızın daha sağlıklı bir ekonomik güce ulaşabilmesi için çözümler üretmesi gereken AKP, esnafın sırtına bir hançer daha sapladı" ifadelerini kullandı.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 22:28
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 22:28
Kaynak: Haber Merkezi
CHP Bursa İl Başkanı Nihat  Yeşiltaş'tan kredi faizlerinin artırılmasına tepki

Halkbank tarafından Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla esnaf ve sanatkarlara kullandırılan hazine destekli kredilerin devam eden taksit ödemelerine geriye dönük zam yapıldı. Esnafın zaten borç yükü altında can çekiştiğini söyleyen CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Ülkemizdeki esnaflarımızın ticari çalışmalarına destek olunması amacıyla, Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile Halkbank tarafından kullandırılan esnaf kefalet kredi faizleri yüzde 100'ü aşan oranlarda artırıldığını, değişen kredi faiz oranlarının, sadece yeni kredi kullanacakları değil, hali hazırda kredi taksitleri devam eden mevcut kredileri de kapsadığını ifade eden Yeşiltaş, "4 Ocak 2021 tarihinden sonra çekilen tüm kredilere uygulanacak faiz artışı sonrası; yüzde 7,5 olan faiz oranı yüzde 17'ye, yüzde 15 olan faiz oranı ise yüzde 24'e çıkarıldı. Sadece yeni çekilecek kredilere değil daha önce çekilmiş kredilere de uygulanacak faiz artışı; kötü ekonomik koşullar altında ayakta kalabilmek için kredi kullanmak zorunda kalan esnafımıza büyük darbe vurdu. Alınan bu karar aynı zamanda yeni bir işletme açarak istihdama katkı sunmaya çalışan esnafımızı da kaderi ile bir başına bıraktı. Vatandaşımıza etkisi düşünülmeden yapılan "Ben yaptım oldu" anlayışının ekonomideki yansıması olan bu yanlış kararın esnafımızı, işletmelerimizi ve dolayısıyla ekonomimizi olumsuz etkileyeceği aşikardır. Devletin resmi kurumu TÜİK tarafından yıllık enflasyon oranı yüzde 69,80 açıklanmışken, yüzde 100'den fazla oranda ve geriye dönük işletilen bu faiz artışı asla kabul edilemez, "faiz güncellemesi" gibi kelime oyunlarıyla sümen altı edilemez" dedi.

ESNAFIMIZ GÖZ GÖRE GÖRE KANDIRILDI

Uzunca bir süre, "esnafa can suyu" propagandasıyla "uygun faizli kredi" reklamı yapan AKP'nin, ağır ekonomik koşullar altındaki esnafa bu kredileri kullandırdığını söyleyen Yeşiltaş, "Tüm ödeme planlarını buna göre yapan esnafımız, seçim dönemi bitince yarı yolda bırakıldı, göz göre göre kandırıldı. AKP'nin ekonomi yönetimindeki beceriksizliğinin faturasının bu şekilde esnafımıza ve emekçimize kesilmesi tam bir vicdansızlıktır. Kredilere uygulanan bu artış tam bir akıl tutulmasıdır, insafsızlıktır. Bu seviyedeki bir artış, esnafımızın aldığı kredileri geri ödemesinde ciddi güçlük yaşamasına neden olacaktır.

"Faiz sebep enflasyon sonuçtur", "Ben ekonomistim" anlayışı ile ekonomiyi altüst eden iktidar, aldığı bu kararla derin ekonomik kriz altında yaşam mücadelesi veren esnafımıza ağır bir darbe daha vurdu. Yandaş müteahhitlerin milyonlarca liralık vergi borcunu bir gecede silen AKP, her zaman olduğu gibi yine esnafımızın, işçimizin, memurumuzun kazancına, tüyü bitmemiş çocuklarımızın hakkına göz dikti" ifadelerini kullandı.

Açıklamasında kamuda tasarruf tedbirleri diye süslü açıklamalar yapan iktidarın; daha bu açıklamaların mürekkebi bile kurumadan kötü ekonominin faturasını; esnafımızın, emekçimizin ve emeklilerimizin alın terinden çıkaracağını ilan etmiş olduğunu vurgulayan Yeşiltaş, "Kamuda tasarruf yapmaya, günlük maliyeti 33,6 milyon lira olan saraydan, lüks uçak filolarından başlayamayanlar; ekonominin bütün yükünü esnafın, çiftçinin, memurun, kısacası emeği ile geçinmeye çalışan tüm vatandaşlarımızın sırtına yükleyeceğini bir kez daha gösterdi. Esnafımızın daha sağlıklı bir ekonomik güce ulaşabilmesi için çözümler üretmesi gereken AKP, esnafın sırtına bir hançer daha sapladı. Zor şartlar altında geçim mücadelesi veren, her geçen gün kötü yönetilen ekonominin yükü altında ezilen esnafımızın bir ilave yükü daha kaldırması mümkün değildir. Hele ki geriye dönük işletilen faiz oranları asla kabul edilemez. Cumhuriyet Halk Partisi olarak ülkeyi yönetenleri sorumlu davranmaya çağırıyoruz. Esnafımızın sesine bir an önce kulak verin, derhal bu yanlıştan dönün!" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.