Hava Durumu

On binlerce metal işçisi 1 Mayıs’ta Bursa meydanlarda olacak!

Metal işçileri de 1 Mayıs’ta Bursa’da olacak. ‘Ekonomik krizin nedeni biz değiliz’ diyen işçiler, az kazanandan az çok kazanandan çok alınması için seslerini duyuracak

Haber Giriş Tarihi: 29.04.2024 09:51
Haber Güncellenme Tarihi: 29.04.2024 09:51
Kaynak: Aydınlık
On binlerce metal işçisi 1 Mayıs’ta Bursa meydanlarda olacak!

İşçinin bayramı için sayılı günler kaldı. TÜRK-İŞ1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Bursa’da olacak. “Vergide adalet” talebini ile on binleri buluşturacak olan konfederasyon hazırlıklarını sürdürüyor. Aydınlık’a konuşan Türk Metal Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Ali Akman on binlerle Bursa’da olacaklarını söyledi. Akman “Vergi konusunda toplumun en namuslu kesimi emekçilerdir.” dedi.

SORUNLAR ORTAK

Başkan Akman, “TÜRK-İŞ’in 1 Mayıs bildirisinde de yazdığı gibi ‘ekonomik krizin nedeni biz değiliz.” dedi. Yoksulluğa, hayat pahalılığına, vergide adaletsizliğe, esnek çalışmaya, kayıtdışı istihdama, taşeronlaştırmaya, sendikasızlaştırmaya dur demek için alanda olacaklarını ifade eden Akman, tüm sektörlerde ücretlilerin sorunlarının ortaklaştığını ifade etti.

‘YETKİ İTİRAZLARI CAN YAKIYOR’

“Emekçinin işi zor.” diyen Akman, en önemli konulardan birinin de sendikal örgütlenme olduğuna dikkati çekti. Akman, “Özellikle yetki itirazları can yakıyor. Yıllar süren süreçler yaşıyoruz. Bu sırada işçiler mağdur oluyor, önemli maddi kayıplar da yaşanıyor. 17 milyon çalışanın içinde 2-2,5 milyonun sendikalı olması gülünç bir durum.” diyerek tepki gösterdi.

‘EMEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ’

Türk Metal Sendikası olarak, çalışma hayatında emekçilerin aleyhine hiçbir gedik açılmaması için mücadele ettiklerini vurgulayan Akman, “Bir gedik açılırsa diğeri geliyor. Biz emeğimize sahip çıkıyoruz. 1 Mayıs’ta da bu iradeyle Bursa’da olacağız.” dedi.

Kaynak: Aydınlık

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.