Hava Durumu

Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  Şoke eden rakam! Bursa'daki icra dosyası sayısı...

  CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in Ulusal Yargı Ağı’na (UYAP) dayanarak yaptığı araştırmaya göre bir yılda icra dosya sayısı yüzde 30 oranında arttı. İcra dairelerinde devam eden dosya sayısı 23 milyon 511 bine çıktı. Gürsel Tekin: “Vatandaş boğazına kadar borca batmış durumda. İcra daireleri icra dosyasıyla dolup taşıyor. 81 ilin 81’inde ağır bir tablo var” dedi.
  Haber Giriş Tarihi: 20.05.2022 15:53

  Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2022 15:53

  bursahakimiyet.com.tr

  Gürsel Tekin yaptığı değerlendirmede icralık olan vatandaşların sayısına dikkat çekti.

  “2022 yılbaşından beri icra ve iflas dairelerine toplam 2 milyon 657 bin yeni dosya geldi. Her gün 18 bin dosya açılıyor" diyen Tekin, "İcra iflas dosyalarının patlaması, muhtarlıkların tebligatlarla dolmasına neden oldu" dedi.

  "KREDİLER ÖDENEMİYOR"

  "Ekonomik anlamda sorun yaşayan halk, ‘Nasıl olsa ödeyemeyeceğim’ diyerek tebligatlarını almaya dahi gitmiyor" diyen Tekin, icralık olan vatandaşların ülke genelindeki dağılımını gösteren tabloyu da paylaştı.

  Korkutan rakamlara dikkat çeken Tekin şunları söyledi:

  "Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ve bu ekonomik krizin yarattığı toplumsal bunalım artık sosyal krize dönmüş durumda.

  Temel ihtiyaçlarını dahi karşılamakta güçlük çeken vatandaş bu ihtiyaçlarını başta bankalar olmak üzere çeşitli finansal kurumlardan yüksek faizle çekilen kredi, kredi kartları ve borçlarla karşılamaya çalışıyor.

  Bu krediler de ödenemiyor. Nisan ayının başı itibariyle, takibe düşen kredilerle birlikte 1 trilyon 62 milyar liraya ulaştı”

  BURSA'DA 800 BİN İCRA DOSYASI

  İcra dosyalarının sayısına dikkat çeken Tekin'in yaptığı paylaşımda Bursa'da 800 bin icra dosyası olduğu görülüyor.

  “İstanbul nüfusu 16 milyon, 8.2 milyon icra dosyası var. İzmir’de 4,3 milyon insan yaşıyor, 1,6 milyon icra dosyası var. Neredeyse çalışma çağındaki herkese 1 icra dosyası düşüyor.

  Ankara’da 2 milyon, Antalya’da 1 milyona yakın dosya var. İcra daireleri tarihin en yoğun günlerini yaşıyor. Türkiye icralık oldu. Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçları ise 28.3 milyar lira düzeyinde. Yani milletimiz eskiden borca batmış durumdaydı, şimdi borcunu da ödeyemiyor.

  Bu tablo yıl sonuna doğru daha da kötüleşecek. Halkın bankalara 854 milyar lira bireysel kredi (konut, otomobil, ihtiyaç, 242 milyar lira da kredi kartlarından kaynaklanan borcu var.

  Artan enflasyon vatandaşların harcama yapısını değiştiriyor. Konut, gıda ve ulaşım giderleri çıkınca milletin borç ödemeye bile parası kalmıyor. Artan fiyatlar borç ödeme gücünü de düşürüyor.

  Dolayısıyla yıl sonunda çok daha fazla insan hacizle karşılaşacak, icra dosyaları da patlayacak.”

  İşte korkutan harita

  "MİLLETE BEDEL ÖDETMESİNLER"akp

  2002 yılında sadece 8 milyon icra dosyası olduğunu hatırlatan Gürsel Tekin şu ifadeleri kullandı:

  “24 milyon dosya 3 kat artış demek. AKP gelecekte milleti icra dairesine düşüren parti diye anılacak. Halk nefes alamaz bir hale geldi. Şimdiden uyarıyorum yıl sonunda farklı bir tablo çıkmasın istiyorlarsa artık ucube ekonomi politikalarından vazgeçsinler, millete daha fazla bedel ödetmesinler.”

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar