Hava Durumu

Soroptimistler Bursa’da toplanıyor

Türkiye’nin dört bir yerinden gelen İş ve Meslek kadınlarının üye olduğu Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu (TSKF) Ara Delege Toplantısı’nı 4 Mayıs 2024 Cumartesi günü Bursa Anatolia Hotel’de gerçekleştirecek.

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2024 11:59
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2024 11:59
Kaynak: Haber Merkezi
Soroptimistler Bursa’da toplanıyor

Hedefleri arasında; kadınların ve kız çocuklarının tüm yaşamları süresince eşit eğitim ve öğretim fırsatlarına erişmesini sağlamak, kadınların tüm sosyal ve ekonomik haklarını koruyarak yoksulluk ve cinsiyet ayrımcılığını gidermek ve ekonomik açıdan güçlendirmek, yönetim, politika ve karar mekanizmalarında söz sahibi olmaları için teşvik etmek, kadınlara yönelik şiddeti ortadan kaldırmak ve şiddete karşı mücadeleyle ile ilgili farkındalığı arttırmak, kadın ve kız çocuklarının doğal afetler sonrasındaki gereksinimlerini karşılamak, kadınların ve kız çocuklarının sağlık olanaklarından en üst düzeyde faydalanmaları, sağlıklı çevre, sağlıklı yaşam ve sağlıklı gıda kaynaklarına ulaşılabilmeleri için çaba göstermek, doğal afetlerin ve iklim değişikliğinin etkilerini azaltarak, çevresel sürdürülebilirliği geliştirmek ve bunu sağlayan programları desteklemek olan Soroptimistler; 3-5 Mayıs tarihleri arasında Bursa Anatolia Hotel’de hem Ara Delege Toplantısı’nı gerçekleştirecekler, hem de Soroptimistliğin daha etkin bir şekilde tanıtılması ve güçlendirilmesi amaçlı bir çalıştay düzenlemişlerdir.

1921 yılında ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Oakland kentinde kurulan Uluslararası Soroptimist Federasyonu; Latince kız kardeş (sorore) ve iyi niyet (optima) sözcüklerinin bileşimi olan “Soroptimist” kelimesi ile “kız kardeşleri için en iyiyi amaçlayan iş ve meslek kadınlarını” tanımlıyor. Uluslararası Soroptimist; Amerika, Avrupa, Büyük Britanya, İrlanda, Güney Batı Pasifik ve Afrika olmak üzere 5 federasyona bağlı 118 ülkede, yaklaşık 66.000 üye, 3000 kulüp ile dünya kadınlarının sesi olmak amacıyla yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde faaliyetlerini sürdürüyor. Uluslararası Soroptimist’in Bangkok, Cenevre, Nairobi, New York, Paris, Roma ve Viyana’da Birleşmiş Milletler temsilcileri bulunuyor.

Avrupa’da ilk Soroptimist Kulübü 1924 yılında Paris’te kurulmuştur. Bugün; 30000 üyesi, 43 ülkede (21 union, 50 tek kulüp) ile faaliyetlerine devam etmektedir. TSKF’nin de üye olduğu Avrupa Soroptimist Federasyonu (SIE); Birleşmiş Milletler ECOSOC’ta danışmanlık statüsüne, Avrupa Konseyi ve Avrupa Kadın Lobisi’nde ise katılımcı statüsüne sahip ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı OSCE’nin çalışmalarına katkı sağlıyor.

Türkiye’de ise ilk Soroptimist Kulübü yazar Müfide Ferit Tek tarafından 1948 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Soroptimist Kulüpleri 1953 yılında bir araya gelerek Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nu oluşturdu. TSKF bir yandan uluslararası çalışmalara etkin bir şekilde katılırken, diğer yandan da yereldeki saha çalışmalarını, Türkiye’nin 12 ilindeki 34 Soroptimist Kulübü 1000 kadar iş ve meslek kadınının güç birliği yaptığı; İstanbul, Ankara ve İzmir’deki Toplum Eğitim Merkezleri ve İstanbul’daki Balat Kültür Evi ile oluşturduğu yaygın ağ vasıtasıyla yürütüyor.

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Başkanı Betül Elmasoğlu “TSKF eğitim, güçlendirme ve fırsatlar yaratma yoluyla toplumda kadının konumunun güçlendirilmesi, insan haklarının tam ve âdil olarak uygulanması, toplumsal eşitlik, gelişme ve barış sağlanması amaçlarını uluslararası iyi niyet, anlayış ve dostluk yoluyla gerçekleştiriyor. Soroptimistler her çalışma alanında hem kadın odaklı projeleri hem de savunuculuk odaklı programları bir arada yürütürler. Bu çalışma sistemi, kadınların yaşamlarını iyileştirmede daha etkin sonuçlar elde etmeyi sağlamaktadır. 4 Mayıs’ta Bursa’da yapacağımız Ara Delege Toplantısı’ndan sonra gerçekleştireceğimiz Çalıştay ile bu konularda daha etkin neler yapabileceğimizi değerlendireceğiz” dedi. Elmasoğlu, “Ayrıca Türkiye’nin birçok ilinden gelen Soroptimist kız kardeşlerimiz ile Uludağ Soroptimit Kulübümüzün 34. kuruluş yıldönümünü de hepbirlikte kutlayacağız” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.