Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bursaspor kapanacak mı? Hukukçular ne diyor? Asıl büyük tehlike ne?

Başkan Recep Günay’ın Bursaspor'un kapanması tehlikesinin olduğu yönündeki açıklaması ülke futbol gündeminde geniş yankı bulurken, konuyla ilgili hukukçulardan açıklama geldi.

Haber Giriş Tarihi: 28.11.2023 14:44
Haber Güncellenme Tarihi: 28.11.2023 14:54
Kaynak: Süha Gürsoy
Bursaspor kapanacak mı? Hukukçular ne diyor? Asıl büyük tehlike ne?

Bursaspor Başkanı Recep Günay’ın TFF’nin önümüzdeki hafta vereceği karara göre Yeşil Beyazlı kulübün kapanması tehlikesinin olduğu yönündeki açıklaması ülke futbol gündeminde geniş yankı buldu. Konuyla ilgili hukukçular TFF’nin bu yönde yaptırımı olmasının çok düşük bir olasılık olduğu yönünde beyanat verdi.

HUKUKÇULAR NE DİYOR?

Konunun uzmanı hukukçular 2010 yılında Ankaraspor’un tescil hakkının elinden alındığını ancak bunun gerçekleşmesi için çok ağır şartların yerine getirilmemesi durumunda söz konusu olabileceğini savundu.

Bursaspor’un şu an önündeki en büyük engel Ulusal Lisans almasıyla ilgili. TFF Ulusal Lisans’la için gerekli şartları yerine getirmediği için aralarında Bursaspor’un da olduğu birçok kulübe ek süre verdi.

Tanınan bu süre de doldu. Yeşil Beyazlı kulüp şu an Türkiye Futbol Federasyonu’ndaki yetkilerle görüşme halinde.

Aralık 2022’de açıklanan TFF Kulüp Lisans ve Finansal Sürdürülebilirlik Talimatı’na göre belirlenen şartları yerine getirmeyen kulüplere bazı yaptırımlar uygulanıyor.

ASIL BÜYÜK TEHLİKE NE?

Bunlar arasında puan silme, para cezası ve takımın bir alt lige düşürülmesiyle Türkiye Kupası’na katılma hakkının elinden alınması yer alıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun bir kulübün kapanmasıyla ilgili verdiği bir karar bulunmuyor.

TFF ancak kulüplere 2010’da Ankaraspor örneğinde olduğu gibi tescil hakkını vermiyor ya da elinden alıyor.

Kulübün kapanmasıyla ilgili kararı genel kurul üyeleri kongre alabiliyor.

ANKARASPOR KARARI NE OLMUŞTU?

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu yaptığı toplantıda 1.Lig takımlarından Ankaraspor A.Ş.'nin tescilinin iptal edilmesine karar verilmişti.

TFF Yönetim Kurulu bu kararı; Ankaraspor A.Ş.'nin Türkiye Futbol Federasyonu nezdindeki taahhütlerine uymamak ve Süper Lig'den 1. Lig'e düşürülmesine ilişkin PFDK kararını onaylayan Tahkim Kurulu kararı kesin olmasına rağmen bu karar aleyhine dava açmak suretiyle, TFF düzenlemelerini ciddi ve sürekli bir şekilde ihlal etmesi nedeniyle aldığı açıklanmıştı.

Ayrıca TFF üyeliği de askıya alınan Ankaraspor A.Ş., 1.Lig de dahil olmak üzere hiçbir kategoride müsabakalara iştirak edemeyecek. Fikstür uyarınca Ankaraspor A.Ş. ile maçı olan takımlar, o haftayı maç yapmadan geçirecek. Bu uygulama 2010-2011 sezonunda Ankaraspor A.Ş.'nin faaliyet göstermeyi planladığı A2 Ligi ve diğer tüm alt yaş liglerinde de geçerli olacak kararı çıkmıştı.

Böylece tüm profesyonel ve amatör liglerden ihraç edilen ve tescili iptal edilen Ankaraspor A.Ş.'nin dışında 2010-2011 sezonu sonunda 1.Lig'den TFF 2.Lig'e sadece 2 takım düşeceği açıklanmıştı.

Kaynak: Süha Gürsoy

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.