Hava Durumu

Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  Harry Potter yazarı: Yüzlerce trans aktivistten tecavüz tehditleri alıyorum

  LGBT ile ilgili bir tartışmayı uzun zamandır inatla sürdüren ve 'transfobi' eleştirilerinin hedefi haline gelen J.K. Rowling, yüzlerce trans aktivistten ölüm tehditleri aldığından yakındı.
  Haber Giriş Tarihi: 20.07.2021 17:12
  bursahakimiyet.com.tr

  Harry Potter'ın yazarı olarak dünya çapında tanınan J.K. Rowling, LGBT ile ilgili bir tartışmaya girmesi nedeniyle 'transfobi' eleştirileriyle karşılaşmasının ardından yüzlerce trans aktivistten tehdit aldığına dair açıklama yaptı.

  Regl olan insanlar-kadınlar tartışması

  Doğdukları biyolojik cinsiyetten başka başka bir cinsiyet kimliği benimseyen translarla ilgili tartışmalı paylaşımları nedeniyle işten kovulan bir Britanyalı düşünce kuruluşunun kadın çalışanına Aralık 2019'da destek açıklamış bulunan kadın yazar, Haziran 2020'de 'regl olan insanlar' tabirinin kullanılmasını eleştirerek "Biyolojik cinsiyet gerçek değilse, küresel olarak kadınların yaşanmış gerçekliği silinir. Transları tanıyor ve seviyorum, ama cinsiyet kavramının silinmesi, pek çok insanın anlamlı şekilde yaşamlarını tartışması kabiliyetini ortadan kaldırıyor" diye tweetlemişti.

  Kadınların güvenliği için tehdit mi?

  'Trans karşıtı' olduğu gerekçesiyle kınanan ve Harry Potter film serisinin bazı oyuncularından da eleştiri alan Rowling, kendi web sitesinde yayımladığı makalede pek çok kadının 'regl olan insanlar' diye tanımlanmayı aşağılayıcı bulduğunu ve tuvaletlerle soyunma odalarını kendini kadın hisseden erkeklere açmanın içeri girmek isteyen her erkeğe açmayı beraberinde getireceğini savununca da 'trans dışlayıcı radikal feminist' (TERF) olarak nitelenmişti. Eleştirilere Kennedy ailesinin de katılması üzerine Robert F. Kennedy İnsan Hakları Ödülü'nü iade etmişti.

  'Tehditlere karşı yıkılmadım, ayaktayım'

  Son olarak bir trolün 'kendisinin posta kutusuna çok hoş bir boru bombası bırakılmasını' temenni eden Twitter mesajının ekran görüntüsünü paylaşan kadın yazar, şu tepkiyi verdi:

  "Dürüst olmak gerekirse, bir kadını kovduramaz, tutuklatamaz veya yayıncısı tarafından terk edilmesini sağlayamazsanız ve onu aforoz etmek yalnızca kitap satışlarını artırırsa, gerçekten gidilecek tek bir yer kalır."

  ​Reuters'den tuvalet araştırması: Translar tehdit oluşturmuyor

  Rowling, geçen yıl Kovid-19 pandemisi sırasında 'adet görenlerin karşılaştığı zorluklarla' ilgili bir makaleyle alay ettikten sonra bazı hayranlarından ve LGBT topluluğundan sert tepki almıştı. "'Adet gören insanlar.' Eminim eskiden bu insanlar için bir kelime vardı. Biri bana yardım etsin. Kadınık, kadındılı, kadınlak?" diyen yazara, Twitter'da, 'birçok trans erkeğin hala regl olabileceği gerçeğini görmezden geldiği ve transfobi sergilediği' eleştirileri yağmıştı.

  Harry Potter'ı canlandıran aktör Daniel Radcliffe'in "Trans kadınlar, kadındır. Aksini söyleyen her açıklama, trans kişilerin kimliklerini ve itibarlarını siler" sözleriyle eleştirdiği Rowling'in açıklamaları üzerine bir araştırma yapan Reuters ajansı, 'asıl trans kadınların saldırılar karşısında daha savunmasız olduğu ve transların kadın tuvaletlerini kullanmasına izin veren 200 belediyede herhangi bir şiddet artışı kaydedilmediğine' dair haber geçmişti.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar