Hava Durumu

İran, İsrail'e İHA ve balistik füzeler ile saldırdı! Yeni açıklama geldi: Mesele sonuçlanmıştır

İsrail'in İran konsolosluğunu vurması sonrasında İran'dan beklenen misilleme geldi. İran, insansız hava araçları ve balistik füzeler fırlatarak İsrail'e saldırı düzenledi. İsrail Ordusu, "İran’dan İsrail’e doğru saldırı için çok sayıda İHA gönderildi; savunmamız hazır" dedi. ABD, İsrail'in yanında olduğunu ilan ederken, Ürdün bazı İran İHA'larını düşürdüğünü duyurdu. Öte yandan İran yaptığı yeni açıklamada "Mesele sonuçlanmıştır" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 14.04.2024 08:52
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2024 08:52
Kaynak: MyNet
İran, İsrail'e İHA ve balistik füzeler ile saldırdı! Yeni açıklama geldi: Mesele sonuçlanmıştır

Ortadoğu'da korkulan oldu ve İran, İsrail'e saldırdı.

İsrail, 1 Nisan'da Suriye'nin başkenti Şam'da İran konsolosluğuna yönelik saldırı düzenlemişti.

Olayda 2'si general, 7 kişi hayatını kaybetmişti. İran bu saldırıya karşı İsrail için 'Cezalandıracağız' açıklamasını yapmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden İran'ın saldırısı öncesi 'Yapma' çağrısında bulunmuştu. Tahran İsrail'e çok sayıda İHA ve füze fırlattı. Öte yandan ABD, İsrail'in yanında olduğunu ilan ederken, İngiltere de İsrail'in savunmasına yardım edeceğini duyurdu. Ürdün, Lübnan ve Irak hava sahalarını kapatırken; Ürdün bazı İran İHA'larını düşürdüğünü ilan etti. Mısır ise taraflara 'itidal' çağrısı yaptı.

HİZBULLAH: ÖLEN VE YARALANANLAR OLDU

Lübnan'daki Hizbullah Hareketi, İsrail'in ülkenin güneyine düzenlediği hava saldırılarında ölen ve yaralanan siviller olduğunu, İsrail'in Golan Tepeleri'ndeki mevzilerine onlarca katyuşa füzesi fırlatarak buna karşılık verdiklerini duyurdu.

BIDEN'DAN İRAN SALDIRISIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

ABD Başkanı Joe Biden, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını en güçlü şekilde kınadığını, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya "ülkeye desteklerinin tam olduğu" mesajını ilettiğini ve İran'a ortak diplomatik tepki verilmesi için G-7 liderlerini toplayacağını bildirdi.

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, "İran ile onun Yemen, Suriye ve Irak'taki bağlantılı örgütleri, bugün İsrail'deki askeri tesislere yönelik benzeri görülmemiş bir hava saldırısı düzenledi. Bu saldırıları en güçlü şekilde kınıyorum." ifadelerini kullandı.

İsrail Güvenlik Kabinesinin, İran'ın saldırısına yanıt için Savaş Kabinesine yetki verdiği bildirildi.

Kanal 12 televizyonunda yer alan haberde, bu adımla Savaş Kabinesinin, Güvenlik Kabinesinin onayına ihtiyaç duymadan İran'ın saldırısına verilecek yanıt konusunda karar alabileceği belirtildi.

Savaş Kabinesinin yetkilendirilmesiyle, İran'a verilecek yanıt konusunda karar alma sürecinin hızlı ve kolay hale geleceği ifade edildi.

Suudi Arabistan, bölgedeki askeri gerilimin artması ve bunun tehlikeli yansımalarından "büyük endişe duyduğunu" açıkladı.

İsrail ordusu, İran'ın saldırılarının ardından yaptığı uyarıyı güncelleyerek, sığınaklarda kalmaya gerek olmadığını duyurdu

İSRAİL BM'Yİ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

İsrail BM’yi saldırı altında olduğu gerekçesiyle acil toplantıya çağırdı.

BM Genel Sekreteri Guterres, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırılarını kınadı, bölgede saldırganlığın derhal son bulması ve tüm taraflara sükunet çağrısında bulundu.

İran'ın başkenti Tahran'da toplanan bir grup, İran'ın İsrail'e yönelik insansız hava araçlarıyla (İHA) başlattığı saldırılara destek vererek gösteri düzenledi.

"TEHDİTLERİN ÇOĞU İSRAİL HAVA SAHASI DIŞINDA ÖNLENDİ"

İsrail ordusu: İran'dan (İsrail’e) 200'den fazla insansız hava aracı, seyir füzesi ve balistik füze gönderildi. Tehditlerin çoğu İsrail hava sahası dışında önlendi

FÜZE VE İHA'LAR ASKERİ ÜSSE İSABET ETTİ

İsrail ordusu: İran'ın saldırısında ülkenin güneyindeki bir askeri üste küçük çaplı hasar oluştu, can kaybı olmadı. 1 kişi yaralandı.

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) ait ilave jetler ile yakıt ikmal tankerlerini Orta Doğu'ya konuşlandırdıklarını duyurdu.

İran'ın saldırısında İsrail'in Negev'deki askeri üssünün vurulduğu iddia edildi.

İran’ın İsrail’e başlattığı saldırıda, bazı füzelerin hedefleri vurduğu görüldü.

İran'ın İsrail'e insansız hava araçlarıyla saldırı başlattığını duyurmasının ardından Kudüs semalarında yer yer patlamalar görüldü.

ABD Başkanı Joe Biden, ulusal güvenlik toplantısından fotoğraf paylaştı

"İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarına ilişkin güncel bilgiler için ulusal güvenlik ekibimle az önce görüştüm. İran ve onun vekillerinden gelen tehditlere karşı İsrail'in güvenliğine olan bağlılığımız tamdır"

Ürdün'ün başkenti Amman'ın üzerinde patlamalar yaşandı

PUTİN'DEN AÇIKLAMA

"ABD, İsrail'i desteklemek için İran'a saldırırsa, Rusya, İran lehine olaya dahil olur."

İran'ın fırlattığı İHA ve füzeler İsrail'e ulaştı. Birçok bölgede sirenler çaldı

İsrailli bir savunma yetkilisi, İsrail'e ateşlenen yüzlerce en az 100 insansız hava aracının İsrail hava sahası dışında ABD tarafından durdurulduğunu söyledi.

"MESELE SONUÇLANMIŞTIR"

İran’ın BM Misyonu tarafından yapılan açıklamada, “İran’ın BM Anlaşması’nın 51. maddesindeki meşru müdafaa hakkına dayanan askeri hamlesi, siyonist rejimin Şam’daki diplomatik binalarımıza saldırısına cevaptı. Mesele sonuçlanmıştır diyebiliriz. Ancak, İsrail rejimi bir hata daha yapacak olursa İran’ın cevabı daha sert olacak. Bu, İran ile İsrail rejimi arasında bir çatışmadır, ABD bundan uzak durmalı” ifadeleri kullanıldı.

İNGİLİZ UÇAKLARI HAVALANDI İDDİASI

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) bölgesindeki İngiliz egemen üslerinden, Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) ait bazı savaş ve tanker uçaklarının, İran-İsrail gerilimi üzerine kalkış yaptığı ileri sürüldü.

Ürdün'de Hükümet Sözcüsü ve İletişim Bakanı Muhenned Mubaydin, ülkede olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğine ilişkin çıkan haberlerin doğru olmadığını açıkladı.

AB Yüksek Temsilcisi Borrell: "AB, İran'ın İsrail'e kabul edilemez saldırısını şiddetle kınıyor. Bu benzeri görülmemiş bir gerilim, bölgesel güvenliğe yönelik ciddi bir tehdittir"

İsrail'e İHA ve füze saldırısı başlatan İran'da halk sokaklarda kutlama yapıyor.

İsrail'den İran'a mesaj: "Bu gece İran'da deprem olacak"

"İRAN EN KÖTÜ SENARYOYU HAYATA GEÇİRDİ"

ABD savunma ve istihbarat yetkilileri İran’ın en kötü senaryoyu hayata geçirdiğini söyledi.

MISIR'DAN 'İTİDAL' ÇAĞRISI

Mısır ordusu alarm seviyesine geçerken, hükümet taraflara 'itidal' çağrısında bulundu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump: İsrail saldırı altında! Bunun olmasına asla izin verilmemeliydi. Ben Başkan olsaydım bu asla olmazdı!

Ürdün bazı İran İHA'larını düşürdüğünü duyurdu.

"İLK BALİSTİK FÜZE DALGASI BAŞLADI"

İran Devlet Ajansı: Tahran ilk balistik füze dalgasını başlattı

İNGİLTERE DE DAHİL OLDU

İngiltere, İsrail'in savunmasına yardım edeceğini duyurdu.

Lübnan, İran’dan İsrail’e yönelik başlatılan İHA saldırılarının ardından hava sahasını kapattığını duyurdu

ABD Başkanı Joe Biden'ın, İran'ın İsrail'e hava saldırısıyla ilgili gelişmeleri ulusal güvenlik ekibiyle Beyaz Saray'daki Durum Odası'ndan takip edeceği bildirildi.

"ABD'YE GEREKLİ UYARIYI YAPTIK"

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail'e saldırı konusunda ABD'ye gerekli uyarıyı yaptıklarını belirtti. Abdullahiyan, "İsrail rejiminin İran'ın Şam'daki büyükelçilik binasına düzenlediği terör saldırısı ve uluslararası hukukun ve Viyana Sözleşmelerinin ihlalleri gündeme geldi. Ülkemizin pozisyonlarını anlattım. ABD'ye gerekli uyarının yapıldığını vurguladım." dedi.

"ONLARCA FÜZE VE İHA'LARLA OPERASYON BAŞLATTIK"

İran Devrim Muhafızları Ordusu: İsrail’e onlarca füze ve insansız hava aracıyla operasyon başlattık

İsrail 12 Kanalı: Ordu, Lübnan'ın kalbine saldırı başlattı

Beyaz Saray: İran, İsrail’e hava saldırısı başlattı. İsrail'in güvenliğine desteğimiz tam. ABD, İran'dan gelen tehditlere karşı (İsrail'in) savunmasını destekleyecek.

HAMANEY'DEN İLK AÇIKLAMA

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney: Siyonist rejim ektiğini biçecek

İran'a ait droneların gece 02:00 gibi İsrail'e yaklaşması bekleniyor.

İLK FIRLATMA BİR SAAT ÖNCE GERÇEKLEŞMİŞ

ABD ilk fırlatmayı öğrendiğinde İsrailli yetkililere haber verdi. İlk fırlatmanın yaklaşık 1 saat önce olduğu belirtiliyor.

ABD Hava Kuvvetleri, İran’ın fırlattığı dronları İsrail’e ulaşmadan havada vurmayı deneyecek.

İSRAİL ORDUSU: 'SAVUNMAMIZ HAZIR'

İsrail Ordusu: İran’dan İsrail’e doğru saldırı için çok sayıda İHA gönderildi ancak henüz ulaşmadı; savunmamız hazır

İsrail ordusu, İran'ın hamlesi sonrasında savaş pozisyonuna geçti.

NETANYAHU: 'HAZIRLIKLIYIZ'

Netanyahu, "İran'dan gelebilecek saldırıya karşı hazırlıklıyız" dedi.

İRAN SALDIRIYI BAŞLATTI

İran, İsrail'e çok sayıda İHA fırlattı. İHA'ların saatler içinde İsrail'de olacağı ifade edildi.

İsrail medyası: İsrailli üst düzey yetkililer, yeraltında bulunan özel sığınaklara yerleşti. Toplantıları burada yapıyorlar.

HAVA SAHALARI KAPATILDI

Ürdün, Irak, Mısır, Kuveyt, tüm hava sahasını, İran ise Tahran'daki hava sahasını uçuşlara kapattı.

OKULLAR TATİL EDİLDİ

İsrail, ülkedeki okullarda eğitime ara verdi.

Kaynak: MyNet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.