Hava Durumu

İran ve İsrail ordularının karşılaştırmasında ilginç sonuç: Nükleer silah endişesi...

Orta Doğu bir kez daha diken üstünde! Nükleer silah tartışmalarıyla sık sık gündeme gelen İran'ın İsrail'e saldırısı gerilimi had safhaya taşıdı. 3. dünya savaşı endişeleri de tırmanırken iki ülkenin askeri güçleri karşılaştırıldığında ilginç bir tablo ortaya çıktı. Global Firepower'ın 2024 raporunda da iki ülkenin sıralamaları dikkat çekti. Peki İran ordusu ne kadar güçlü, İsrail'in ordusu kaçıncı sırada?

Haber Giriş Tarihi: 14.04.2024 12:14
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2024 12:14
Kaynak: AA
İran ve İsrail ordularının karşılaştırmasında ilginç sonuç: Nükleer silah endişesi...

İran dün gece yüzlerce füze ve kamikaze İHA ile İsrail'e misilleme saldırısı gerçekleştirdi. Dünyanın gündemine bomba gibi düşen gelişme Orta Doğu'da yeni bir savaş olasılığını güçlendirdi. Bu sırada iki ülkenin ordularının askeri güçleri merak konusu oldu.

İSRAİL ORDUSU: İRAN YAKLAŞIK 290 FÜZE VE İHA İLE SALDIRDI

AA'nın İsrail kamu yayın kuruluşu KAN'ın ordudan aktardığı bilgiye göre, İran, dün gece yaklaşık 100 balistik füze, 30 seyir füzesi ve 160 kamikaze İHA ile İsrail'e saldırı düzenledi.

İran'ın saldırısına eş zamanlı olarak, İsrail'e Lübnan'dan da yaklaşık 40, Yemen ve Irak'tan da bireysel olarak füze ve İHA fırlatıldığı belirtildi. İsrail ordusu, savaş uçaklarının ABD öncülüğündeki diğer ülkelerle birlikte İsrail toprakları dışında "20'den fazla seyir füzesini imha ettiğini" iddia etti.

Haberde, (yapılan saldırılarda) İsrail'e herhangi bir seyir füzesinin ulaşmadığı, isabet eden balistik füzelerin ise altyapıya hafif hasarlar verdiği kaydedildi.

İSRAİL ORDUSU NE KADAR GÜÇLÜ?

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün (IISS) Askeri Denge 2023 raporuna göre İsrail'in ordu, donanma ve paramiliter kuvvetlerinde 169,500 aktif askeri personeli bulunuyor.

Bunun 465,000'i yedek kuvvetleri oluştururken, 8,000'i de paramiliter kuvvetlerin bir parçasını oluşturuyor.

İRAN ORDUSU NE KADAR GÜÇLÜ?

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün geçen yıl yaptığı yıllık değerlendirmeye göre; Orta Doğu'nun en büyük silahlı kuvvetleri arasında yer alan İran silahlı kuvvetleri, geleneksel ordu ve Devrim Muhafızları olarak ikiye ayrılıyor. Bu ordularda en az 580.000 aktif personel görev alıyor. Ayrıca yaklaşık 200.000 eğitimli yedek personel bulunuyor.

İRAN HANGİ SİLAHLARA SAHİP?

İran hassas ve uzun menzilli füzeler, insansız hava araçları ve hava savunması geliştirmeye odaklanarak caydırmaya yönelik bir askeri strateji güdüyor. Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı'ndan geçen gemi trafiğini ve küresel enerji kaynaklarını kesintiye uğratabilecek büyük bir sürat teknesi filosuna ve bazı küçük denizaltılara sahip.

İran'ın Orta Doğu'daki en büyük balistik füze ve insansız hava aracı cephaneliklerinden birine sahip olduğu belirtiliyor. Bunlar arasında seyir füzeleri ve gemisavar füzelerin yanı sıra menzili 2,000 kilometreye ya da 1,200 milden fazla olan balistik füzeler de bulunuyor. Bunlar İsrail de dahil olmak üzere Orta Doğu'daki herhangi bir hedefi vurabilecek kapasite ve menzile sahip. Devlet haber medyasına röportaj veren uzmanlara ve İranlı komutanlara göre, Tahran son yıllarda menzilleri yaklaşık 1.200 ila 1.550 mil olan ve radardan kaçmak için alçaktan uçabilen geniş bir insansız hava aracı envanteri oluşturdu.

İRAN'IN NÜKLEER SİLAHI VAR MI?

İran'ın nükleer silah kapasitesi uluslararası kamuoyunda geniş yankı uyandıran tartışma konularından biri. İran'dan yapılan açıklamalara göre nükleer enerji programı sivil amaçlarla yürütülüyor. Ancak Batı dünyası İran'ın nükleer silah kapasitesine kuşkulu yaklaşıyor. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant; İran'ın 5 nükleer bomba yapmaya yetecek kadar uranyum biriktirdiğini öne sürmüştü. Nükleer silahlar için yüzde 90 saflıkta uranyum zenginleştirmesi gerekiyor.

İRAN ORDUSUNUN ZAYIF NOKTASI

İran ordusunun en büyük zayıflığı hava kuvvetleri olarak değerlendiriliyor. Ülkedeki uçakların çoğu 1941'den 1979'a kadar İran'ı yöneten Şah Muhammed Rıza Pehlevi döneminden kalma ve birçoğu yedek parça eksikliği nedeniyle devre dışı kalmış durumda. Uzmanlar, ülkenin 1990'larda Rusya'dan da küçük bir filo satın aldığını belirtiyor.

Her yıl dünyanın en güçlü orduları sıralaması hazırlayan GLOBAL FIREPOWER'ın 2024 raporuna göre İran 14. sırada, İsrail ise 17. sırada yer alıyor. Aynı listede Türkiye 8. sırada bulunuyor.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.