Hava Durumu

Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  İtalya'da o şehre girişler artık ücretli

  Dünyanın en önemli turizm noktalarından biri olan İtalya'nın Venedik şehri artık hem pahalı hem de izne tabi. Venedik kentini günü birlik ziyaret etmek isteyen turistler bundan sonra önceden ücret ödeyerek rezervasyon yapmak zorunda kalacak. Ücretler ise kişi başı 10 euro (170 TL). Ücreti ödememiş şekilde yakalanan turistler 300 euroya varan para cezalarına çarptırılabilecek.
  Haber Giriş Tarihi: 02.07.2022 16:48
  Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2022 16:48
  bursahakimiyet.com.tr

  Venedik kentini günü birlik ziyaret etmek isteyen turistler bundan sonra önceden ücret ödeyerek rezervasyon yapmak zorunda kalacak. Ocak 2023'te yürürlüğe girecek yeni uygulama kapsamında tarihi kenti görmek isteyen ziyaretçi sayısının daha iyi yönetilmesi amaçlanıyor. Kentteki turist sayısı, özellikle yaz aylarında Venedik merkezinde yaşayan yerli halkın sayısını geçiyor.

  Buna göre geceyi otellerde ya da diğer konaklama yerlerinde geçirmeyi tercih etmeyen günü birlik turistlerin gelecekleri gün için internet üzerinden kayıt yaptırmaları ve rezervasyon ücreti ödemeleri gerekecek.

  İZİNSİZ GEZİNİN CEZASI 300 EURO (5 BİN 100 TL)

  Bu ücretler, önceden rezervasyon yapılmasına ve yüksek sezona ya da şehrin çok kalabalık olmasına bağlı olarak kişi başına 3 ile 10 euro arasında değişecek. Ücreti ödememiş şekilde yakalanan turistler 300 euroya varan para cezalarına çarptırılabilecek. Otel ve pansiyonlarda konaklayanların konaklama vergisi ödemeleri nedeniyle yeniden rezervasyon yaptırmaları gerekmeyecek.

  Tarihi kanal şehrini ziyaret eden turistlerin yaklaşık yüzde 80'ini günübirlikçiler oluşturuyor. Bu tür turistlerin büyük kısmı ise şehre kruvaziyerlerle ulaşıyor. Yolcu gemilerinin kente ücret ödememesi durumunda gemi tatili yapanların rezervasyon yapıp bu ücreti karşılamaları gerekecek.

  PANDEMİ NEDENİYLE ASKIYA ALINMIŞTI

  Rezervasyon ve ücret fikri birkaç yıl önce tartışılmış ancak pandemi sırasında askıya alınmıştı. Covid-19 nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamaları Venedik'te turizmin neredeyse durmasına yol açmış, Venedikliler on yıllardır ilk kez turistlerin bulunmadığı bir şehirde yaşamıştı.
  Ücret zorunluluğundan 6 yaşından küçük çocuklar, engelliler ve şehirde tatil amaçlı daireleri bulunan ve emlak vergilerini ödemiş turistler muaf tutulacak.

  Kovid-19 pandemisinden önceki turizm yılı olan 2019'da Venedik'i yaklaşık 19 milyon günübirlikçi ziyaret etti. Bu miktar şehirde en az bir gece konaklayanlardan elde edilen gelirin küçük bir kısmını oluşturdu.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar