Hava Durumu

Reisi'nin öldüğü helikopter kazası ile ilgili ikinci rapor!

İran Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki yetkililerin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin ikinci ön inceleme raporunu yayımladı. Raporda, sabotaj veya elektronik harp müdahalesine ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmadığı açıklandı. İran'da 28 Haziran'da yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olmak isteyen isimler için beş günlük kayıt dönemi bugün itibari ile başladı, Batı medyasında yer alan analizlerde İran'ın dini lideri Hamaney'in kendine sadık ve güvenilir bir aday aradığı belirtiliyor.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 11:16
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 11:16
Kaynak: Hürriyet
Reisi'nin öldüğü helikopter kazası ile ilgili ikinci rapor!

İran Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindeki yetkililerin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin ikinci ön inceleme raporunu yayımladı. Raporda, meteorolojiden elde edilen ilk bilgilere göre, Tebriz kentinden Ağbend Köprüsü ve Kızkalesi Barajı'na yapılacak uçuş için hava koşullarının olumlu olduğu tespit edildiği ancak diğer iki helikopterde bulunan pilotların ifadeleri doğrultusunda dönüş yolundaki hava koşullarının kazaya etkisine ilişkin daha detaylı incelemenin yapılması gerektiği ifade edildi.

Düşen helikopterin bakım ve onarımına ilişkin belge, kayıt ve dokümanların incelendiği ve inceleme sonucunda kazada etkili olabilecek herhangi bir soruna rastlanmadığı ifade edildi. Yapılan inceleme ve hesaplamalara göre, helikopterin hem yolcu hem de teçhizat kapasitesinin yanı sıra uçuş başlangıcında, kalkış ve iniş sırasında ve dönüş rotasındaki maksimum standart ağırlığının izin verilen sınır dahilinde olduğu gözlemlendiği belirtildi.

Öte yandan diğer pilotlar arasında yapılan görüşmelerde, pilotların birbirleriyle en son kazadan 69 saniye önce iletişim kurduğu ve bu süre zarfında herhangi bir acil durum veya kesintinin bildirilmediği kaydedildi.

SABOTAJ VE ELEKTRONİK HARP MÜDAHALESİNE RASTLANMADI

Raporda, helikopterin kalıntıları ve parçaların dağılımı üzerinde yapılan incelemeler ve alınan örnekler sonucunda, sabotaj veya elektronik harp müdahalesine ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmadığı açıklandı. Son olarak raporda, kazanın asıl nedeni bulununcaya kadar incelemelerin sürdürüleceği ve elde edilen sonuçların paylaşılacağı ifade edildi.

Genelkurmay Başkanlığı’nın yayımladığı ilk ön inceleme raporunda, helikopter enkazı üzerinde herhangi bir kurşun veya harici bir cisme rastlanılmadığı ve düşüş sonrası helikopterde yangın çıktığı bildirilmişti.

İRAN REİSİ'NİN YERİNİ ALACAK BİR LİDER ARIYOR: KAYIT DÖNEMİ BAŞLADI

İran'ı sarsan helikopter kazası sonrası gözler Reisi'nin yerine gelecek isme çevrildi. 28 Haziran'da yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olmak isteyen isimler için beş günlük kayıt dönemi bugün itibari ile başladı.

Bu beş günlük süre içerisinde, 40 ila 75 yaşları arasındaki, en az yüksek lisans derecesine sahip olanlar isimler aday olarak kayıt yaptırabilecek. Tüm adayların, İran'ın dini lideri Hamaney tarafından denetlenen, 12 üyeli Muhafız Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.

Devlet başkanlığı için kimin aday olacağı ve potansiyel olarak kabul edileceği hala belirsizliğini koruyor ancak Batı medyasında yer alan analizlerde Hamaney'in kendine sadık, güvenilir bir isim aradığı belirtiliyor.

ADAYLIK İÇİN KİMLERİN ADI GEÇİYOR?

Cumhurbaşkanı vekili Muhammed Mokhber, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Ahmedinejad ve Muhammed Hatemi aday olabilecek isimler arasında. Beş günlük kayıt süresi Salı günü sona erecek. Muhafız Konseyi'nin 10 gün içinde nihai aday listesini yayınlaması bekleniyor.

NELER YAŞANDI?

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Azerbaycan-İran sınırında gerçekleştirilen görüşmenin ardından Reisi ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopter, dönüş yolunda İran’ın Doğu Azerbaycan eyaletine bağlı Berazin ile Erdeşiri köyleri arasındaki Dizmar ormanında sert iniş yapmıştı. Gece boyu devam eden enkaz bulma çalışmalarında sabaha karşı Türkiye’ye ait Akıncı İHA’nın belirlediği konuma yönelen İranlı yetkililer, helikoptere ait enkaz ile Cumhurbaşkanı Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Valisi Malik Rahmeti, Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim, Reisi’nin koruması Seyit Mehdi Musevi, pilotlar Tahir Mustafavi ve Muhsin Deryanuş ile teknik personel Behruz Gadimi’nin cenazelerine ulaşmıştı.

Kaynak: Hürriyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.