Hava Durumu

Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  Teksas polisinden okul saldırısı itirafı

  ABD'nin Teksas eyaletinde 19 öğrenci ile 2 öğretmenin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırının ardından eleştiri oklarının hedefi olan polis departmanı, saldırgana zamanında müdahale edilmemesinin, olay yerine taktik timlerinin gelmesini beklemenin "yanlış bir karar" olduğunu belirtti.
  Haber Giriş Tarihi: 28.05.2022 13:14

  Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2022 13:14

  bursahakimiyet.com.tr

  ABD'nin Teksas eyaletinde Salı günü silahlı bir saldırganın bir ilkokula girerek 19 çocuk ve 2 öğretmeni öldürülmesinde, polis gücü hatalı olduğunu ve olay anında yanlış karar verdiklerini kabul etti.

  Saldırgan okula yerel saatle 11:33'te girmiş, ilk polisler yaklaşık 2 dakika sonra okula ulaşmışlardı. Bu polisler, saldırganın kendisini bir sınıfa kilitlediğini söyledi.

  12:03'te ise yaklaşık 19 polis okul koridorundaydı ancak saldırganın kendisini öğrencilerle birlikte kilitlediği sınıfa 12:50'ye kadar girmediler. Oysa ki geçen sürede içeriden silah sesleri geliyor ve öğrenciler 911'i arayarak yardım istemeye devam ediyordu. Saldırgan ancak 12:51'de, polisin taktik birliğinin olay yerine ulaşıp sınıfa girmesiyle öldürülebildi.

  Saldırganın okula, bir öğretmenin daha önce kapatmayı unuttuğu kapıdan, hiçbir engelle karşılaşmadan girdiği de açıklandı.

  Teksas Kamu Güvenliği Direktörü Steven McCraw, polisin Uvalde'deki okula ulaştıktan sonra içeri girmek için beklemesinin hatalı bir karar olduğunu belirterek "İşe yarayacağını düşünsem özür dilerdim" dedi.

  Saldırgan, okula girdikten ancak 75 dakika sonra öldürülebilmişti. McCraw olay yerindeki polislerin, saldırganın içeride sadece barikat kurup saklandığını düşündüklerini ve aktif olarak öğrencilere ateş açmadığı kanaatine vardıklarını belirtti.

  Ancak o sırada saldırgan içeride, 7-10 yaşlarındaki çocukları vurmaya devam ediyordu.

  "NE OLUR POLİSİ ŞİMDİ GÖNDERİN"

  McCraw ayrıca saldırı boyunca öğretmenlerin ve çocukların defalarca 911'i arayıp yardım istediğini, aralarından bir öğrencinin, "Lütfen polisi şimdi gönderin" diye yalvardığını aktardı. Yaklaşık bir saat boyunca 19 polisin koridorda saldırganın bulunduğu sınıfa müdahale için beklediğini vurgulayan McCraw, "Olay yeri komutanı, aktif bir saldırgan durumundan kurduğu barikatın ardına geçmiş bir birey durumuna geçildiğine inanıyordu. Daha fazla ekipmana ve daha fazla polise ihtiyacı olduğuna inanıyordu. Açıkçası, sahip olduğumuz bilgilere göre o sınıfta risk altında olan çocuklar vardı ve aslında hala aktif bir saldırgan durumuydu. Taktik timlerinin gelmesini beklemek doğru bir karar değildi" ifadelerini kullandı.

  1657 MERMİ, 60 ŞARJÖR

  18 yaşındaki saldırganın vurulduktan sonra üzerinden 1657 mermi ve 60 şarjör çıktığı açıklandı.

  Saldırganın Facebook'taki paylaşımlarında ve bir arkadaşına yazdığı özel mesajlarda da saldırının sinyallerini verdiği görülüyor. Paylaşımlarında saldırgan "Büyükannemi vurdum, bir okula da silahlı saldırı yapacağım" yazdığı belirtildi.

  Instagram'da da özel mesajlar üzerinden 4 kişi ile silah satın almak için konuştuğu açıklandı.

  Saldırgan Salvador Ramos, Uvalde kentindeki Robb İlkokulu'na bir tabanca ve bir AR-15 tüfekle saldırmıştı.

  Texas Valisi Abbott, saldırgan Ramos'un herhangi bir sabıka kaydı ya da akıl hastalığı olduğuna dair bir kayıt bulunmadığını belirtti.

  Yalnız ve sorunlu bir ev hayatı olduğu belirtilen Ramos'un konuşma güçlüğü bulunduğu ve bu nedenle arkadaşları tarafından çocukluğundan beri sözlü şiddete maruz kaldığı ifade ediliyor.

  Salvador Ramos'un silahla vurduğu büyükannesinin hastanedeki tedavisinin sürdüğü ve durumunun ciddi olduğu belirtiliyor.

  Ramos'un 18 yaşını doldurur doldurmaz iki yarı otomatik tüfek satın aldığı düşünülüyor.

  TRUMP: OKULLARDAKİ SİLAHLI GÜVENLİK ARTIRILMALI

  Eski ABD Başkanı Donald Trump ise Ulusal Silah Birliği'nin (NRA) yıllık konferansında dün yaptığı konuşmada, bu tarz saldırılara karşı "daha fazla silahlanmayı" savundu.

  Trump, ABD Kongresi'nin Ukrayna'ya maddi yardı yapmak yerine, okullardaki güvenliği artırması ve okullara silahlı güvenlikler yerleştirilmesi gerektiğini söyledi.

  ABD'de bireysel silahlanma konusu, çözüm bulunamayan en büyük toplumsal tartışmalardan biri.

  Bireysel silahlanmanın öncü savunucusu NRA'nın yaklaşık 5 milyon üyesi bulunuyor.

  NRA konferansının yapıldığı merkezin dışında ise bireysel silahlanma karşıtları "NRA çocuklarımızı öldürüyor", "Silahları değil çocuklarımızı koruyun" yazılı pankartlarla topluluğu protesto etti.

  Haziran 2021'de Texas Valisi Greg Abbott, eyalette yaşayanlara lisanssız ve eğitimsiz silah taşıma imkanı sağlayan kanunu imzalamıştı.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar