Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Asgari ücret zammında pazarlık başlıyor... Yarın gerçekleşecek 2. toplantıda hangi zam oranları masada olacak? Olası senaryolar neler?

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, işverenleri ve dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücret rakamının belirlemesine yönelik süreçte ikinci toplantı yarın yapılacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısında ilk kez rakamların konuşulması beklenirken, işçi ve işveren tarafı, sunulacak ekonomik veri ve raporların ardından pazarlığa başlayacak. İşte olası zam oranlarına göre yeni asgari ücret hesaplaması...

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2023 19:57
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2023 21:49
Kaynak: MyNet
Asgari ücret zammında pazarlık başlıyor... Yarın gerçekleşecek 2. toplantıda hangi zam oranları masada olacak? Olası senaryolar neler?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2. Toplantısı 18 Aralık Pazartesi günü (yarın) gerçekleşecek. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleme çalışmaları kapsamında yapılacak ikinci toplantısında ekonomik veri ve raporlar görüşülecek. ‘Asgari ücret ne kadar olacak?’ sorusunun yanında ‘Asgari ücret 2024 zammı ne zaman açıklanacak?’ sorusu da gündemdeki sıcaklığını arttırmaya devam ederken, yeni toplantıda ilk defa net olarak rakamlar konuşulmaya başlanacak. En çok konuşulan senaryoya göre ise asgari ücrette yüzde 35-45 bandında bir zam bekleniyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yarın yapılacak ikinci toplantısında, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile TÜİK temsilcilerinin, ekonomik veri ve raporları komisyonla paylaşması bekleniyor. Henüz rakam telaffuz etmeyen işçi ve işveren tarafı, sunulacak ekonomik veri ve raporların ardından pazarlığa başlayacak.

GEÇİM ŞARTLARINI ANLATTILAR

İlk kez 4 işçinin birden yer aldığı ilk toplantının açılış konuşmasını yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, hükümet olarak hakem rolü üstlenerek, işçi ve işverenlerin mutabakatıyla yeni asgari ücret rakamını tespit etmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Komisyonun ilk toplantısının açılışında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceği söylemini yinelemişti. Bakan Işıkhan "2024 yılı asgari ücret miktarının, sosyal diyalog ve istişare yoluyla ekonomimizi büyütecek, çalışanlarımızın gelirlerini enflasyona ezdirmeyecek, istihdamı koruyacak ve artıracak en makul noktada belirlenmesi için çalışacağız. Bu süreçte temel hedefimiz, hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmektir." ifadelerini kullanmıştı.

Türk-İş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar ise "Çalışanların kendisine ve ailesine, insanlık haysiyetine uygun bir yaşam sağlaması gereken ücrettir. Asgari ücretin tespitinde öncelikle çalışanların geçim şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Bu bir anayasal hükümdür. Asgari ücret bir pazarlık ücreti değildir. İşçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücrettir." açıklamasını yapmıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda TÜRK-İŞ heyetinde yer alan 4 işçiyi makamında kabul etti.

ASGARİ ÜCRETTE OLASI SENARYOLAR

Asgari ücret, yüzde 30 zam yapılırsa 14 bin 822 TL olacak. Yüzde 35 zam uygulanması durumunda net ücret 15 bin 392 TL'ye, yüzde 40 oranında artırılması durumunda ise 15 bin 962 TL'ye yükselecek.

Yine bazı uzmanlar tarafından beklentiler dahilinde bir oran olarak gösterilen yüzde 45 zam durumunda ise asgari ücret 16 bin 532 liraya, yüzde 50 zam yapılırsa ise 17 bin 103 liraya yükselecek. Yüzde 55’lik zamda ise 17 bin 673 lira olacak.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında aralık ayında belli tarihlerde toplanıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş. Bunun 13 bin 414 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 2 bin 79 lira 25 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 268 lira 29 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

Kaynak: MyNet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.