Hava Durumu

Bursalı SGK uzmanı Erdursun'dan "borç" uyarısı: Ödemeyin silinecek!

Bursa'nın tanınan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Uzmanı Özgür Erdursun, devlete olan bazı borçların silineceğini, ödeyen vatandaşın mağdur olacağını söyledi. İşte ayrıntılar...

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2024 15:44
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2024 15:44
Kaynak: Kamu Son Haber
Bursalı SGK uzmanı Erdursun'dan "borç" uyarısı: Ödemeyin silinecek!

Bursalı SGK Uzmanı Özgür Erdursun'un açıklamalarına göre, vergi borçları için yeniden yapılandırma yasası çıkarılacak. Vatandaşlar, borçlarının bir kısmının silineceği ve gecikme faizlerinin affedileceği bu düzenlemeyi heyecanla bekliyor.

Vergi düzenlemelerindeki bu olası değişikliklerin vergi mükelleflerini önemli ölçüde etkileyeceği vurgulanırken, düzenli vergi ödeme konusunda sıkıntı yaşayanların borçlarının hızla arttığına dikkat çekildi. Ayrıca, vergi borçlarının büyümesiyle birlikte banka hesaplarının bloke edilmesi ve e-haciz işlemlerinin arttığına dikkat çekildi.

Erdursun'un uyarıları arasında, işyeri kapanışlarının artması ve yeni işletme açma oranlarının düşmesi gibi endişe verici durumlar da yer alıyor. Bu bağlamda, vergi düzenlemelerinde olası değişikliklerin yakından takip edilmesi ve mali durumların düzenli olarak değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

O BORÇLAR SİLİNECEK

Erdursun paylaşımında, "Son olarak 7440 sayılı ''Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'' 31.12.2022 tarihine kadar vergi ve sigorta prim borçları için yapılandırma gelmişti! (halk dilinde af ancak bu bir af değildir, verginin aslı silinmez, gecikme faizinin bir kısmı silinir, borç taksitlere bölünür)” ifadelerini kullandı.

YAPILANDIRMA KANUNU

2024'de tekrar bir yapılandırma ihtiyacı doğacaktır diyen Erdursun, “2024'ün ikinci döneminde tekrar yapılandırma yasası çıkar diye düşünüyorum. Vergideki gecikme faiz oranı aylık %3,5'e kadar yükselmiş durumda. Vergisini düzenli ödeyemeyenlerin borçları hızla büyüyor, banka hesapları bloke ediliyor ve evi-arabası olanların başvurduğu E-haciz işlemleri artıyor” şeklinde konuştu.

VERGİ DÜZENLEMESİ DE YOLDA

Geçmiş yıllara göre işyeri kapanışları artarken, yeni işletme açma oranları düşüş gösteriyor diyen Erdursun, “Ticaret yapmak ve işletmeyi sürdürmek giderek zorlaşıyor. Bu nedenle mali konularda dikkatli olunması önem arz ediyor. Yakın gelecekte vergi düzenlemelerinde değişiklik olabileceğini göz önünde bulundurarak, mali durumları düzenli olarak takip etmek önemli olacaktır” dedi.

Kaynak: Kamu Son Haber

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.