Hava Durumu

Dev şirketlere ek vergi geliyor: Yüzde 30'a çıkarılıyor! Osman Gazi, Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli…

Vergi paketi taslağına göre dev şirketlere ek kurumlar vergisi getiriliyor. Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) ve Yap-İşlet-Devret (YİP) projelerini yöneten Türkiye'nin önde gelen şirketleri bundan sonra bankalarla eşit oranda, yüzde 30 kurumlar vergisi ödeyecekler.

Haber Giriş Tarihi: 19.06.2024 14:21
Haber Güncellenme Tarihi: 19.06.2024 15:04
Kaynak: Ekonomi Gazetesi
Dev şirketlere ek vergi geliyor: Yüzde 30'a çıkarılıyor! Osman Gazi, Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli…

Hükümetin vergi paketi taslağından dev şirketlere ek kurumlar vergisi çıktı. Buna göre Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) ve Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle hayata geçirilen projeleri yöneten Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden alınacak kurumlar vergisi artırılıyor.

Daha önce kurumlar vergisi için oranların artırılmasına ilişkin sinyali Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek vermişti. Bu kapsamda bayram tatili sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne getirilmesi planlanan vergi paketi taslağından, dev şirketlere ek vergi çıktı.

KURUMLAR VERGİSİ ORANLARINA 5 PUANLIK REVİZE

Ekonomi Gazetesi’nin haberine göre söz konusu vergi taslağında, Osman Gazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, Ankara Garı, havalimanları, şehir hastaneleri ve birçok otoyol gibi Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) ve Yap-İşlet-Devret (YİP) modeliyle hayata yüzlerce projeyi yöneten şirketlerin kurumlar vergisi oranı, bankalarla eşitlenecek. Buna göre, dev şirketler devlete artık yüzde 25 değil yüzde 30 kurumlar vergisi ödeyecek.

YILLIK 5 MİLYAR TL EK VERGİ ÖDEYECEKLER

Söz konusu yasanın Meclis'ten geçip Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmasının ardından, şirketler yüzde 5 artırılan yenİ kurumlar vergisini 1 Ocak 2025'den itibaren ödemeye başlayacak.

Yapılması planlanan artışla devletin yıllık yaklaşık 5 milyar TL, fazladan gelir elde etmesi planlanıyor. YİP ve KÖİ projelerinin 30-40 yıllık uzun vadeli sözleşmelerle hazırlandığı düşünüldüğünde söz konusu artış devletin kasasına ciddi oranda ek vergi geliri sağlayacak.

Kaynak: Ekonomi Gazetesi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.